| anonim_4396 a întrebat:

Am un perus (mascul) de 5 ani. Azi dimineata mama l-a calcat din greseala pentru ca el tot iese afara singur si i-au cazut cateva pene + una dintre penele de la codita...am auzit ca este dureros. Ma ingrijoreaza faptul ca nu a mancat deloc si a fost destul de somnoros... a mai iesit si foarte foarte mult afara(pricizez ca nu zboara), si nu a mai iesit atat de mult niciodata. Cauza lipsei de mancare si a somnolentei ar putea fi din cauza celor intamplate? Va rog ajutati-ma! sad

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

O calcatura este mortala,poate s-a terminat cu ceva oase deplasate si o sperietura.Urmareste-i starea, comportamentul si daca nu mananca si nu bea apa este un semn ca ceva nu este in regula cu el. Daca ai posibilitatea unui consult la un medic veterinar ar fi ideal, depinde de starea lui si de cine al iubeste mai mult in familie. Bafta

2 răspunsuri:
| JenniferJannet a răspuns:

Eu am un perus mascul de 5 ani la fel, si a fost calcat pe coada dar niciodata n u a vrut sa manance, sa stii ca perusii sunt unii dintre cei mai mancaciosi papagali. pune-i legume poate ii plac

| JenniferJannet a răspuns:

Mama ta l.a calcat pe cap? fostul meu papagal a fost calcat pe cap si i au cazut toate penele din zona aceea si noi am inceput sa ii dam cu o crema speciala, pana la urma si.a revenit.