| Sasha_3991 a întrebat:

Mi-am luat de cateva zile un catelus. E sanatos dar seara cand il las afara( il tin pe balcon ca ma scoala seara ), plange toata noaptea iar ziua doarme. Deranjaza foarte mult, iar eu stau la bloc deci daca stie cineva cum pot rezolva acest lucru raspundeti.

Răspuns Câştigător
| irina20 a răspuns:

Inainte cu doua, trei ore de ora ta de culcare, oboseste-l.Joaca-te cu el, alearga-l, plimba-l chiar daca-l vezi ca a obosit nu te opri.Si eu am fost in aceeasi situatie in urma cu 2 luni, si tot la bloc stau. PuP si bafta!

8 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Ia mai catelul in casa!
Cum sa-l tii pe balcon.
Un animal cand e mic plange si cand il lasi singur in toata casa, d-apai singur intr-un balcon.
Ia-l in casa, cumpara-i un culcus special si o sa vezi ca nu mai plange.
Ti-ai luat caine sa-l cresti pe balcon sau sa fie un membru al familiei?

| Lorelai a răspuns:

Tine-l inauntru, nu pe balcon. E normal sa planga. Daca tu ai sta noaptea pe balcon si ceilati in casa cum te-ai simti? Catzelusl meu cand era mic dormea cu mine in camera, iar acum doar unde vrea elhee hee Nu e nici o tragedie sa-l lasi sa doarma in casa. Cine te-a sfatuit asa nu te-a sfatuit bine.

| lays a răspuns:

Nu prea ai cum. poate doar sa-l tii noaptea cu tine in camera, iar ziua sa nu-l mai lasi sa doarma.ca sa fie obosit searabig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il tzii in camera cu tine si te deranjeaza si uh vrei sa dormi, nu il baga in seama ca daca de exemplu il duci pe hol in balkcon cu mai zis uh mai tare il starnest i. asa ca oboseste'l cat mai tare ziua si seara o sa vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alearga-l cat mai mult in timpul zilei, tine-l preocupat. Seara fa-i un culcus undeva in casa (sau chiar pe balcon). Pune-i in culcus, sub perna un ceas clasic (care ticaie)- il linisteste, ii aduce aminte de bataile inimii mamei lui. Eventual vreo 2 jucarii sa nu se plictiseasca. Si in primul rand, rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plange pentru ca e singur! Nici unui catelus nu-i place sa fie singur, mai ales daca e mic. Pfff, mai bine nu-mi ziceai ca se pune pe inima. Ia-l cu tine, asa sunt cand sunt mici, lipiciosi. Ia-l cu tine in casa mai! Gandeste-te ca ai un copil si te scoala sa-l schimbi de scutec, sa-i dai sa manance, etc. un catel e o responsabilitate, nu-ti bate joc. Nu mi-o lua in nume de rau, dar are si el nevoie de cineva in care sa se inghesuie seara. Poti sa-l mai pacalesti(dar nu pe balcon!) facand rost de un mutunache, ceva de plus, iar unde sta el ziua si doarme, pune-i-l alaturi sa stea langa el, apoi ia jucaria(pot fi si doua, nu-i bai), si pune-i-o intr-un cosulet, in care sa doarma el. In scurt timp lucrusoarele lui vor prinde mirosul lui. Se va obisnui el, tu trebuie sa ai rabdare. Cat e mic, e mai pisalog, o vreme, pana incepe sa aiba si el niste deprinderi, tine minte ca tu trebuie sa ai rabdare. Dar ti-e drag de el si o sa treci peste toate, NU?
Succes! Mai scrie aici pe forum daca ai probleme, ai grija cu alimentatia si vaccinurile anuale. Te du la veterinar si intreaba.

| alexandra_4357 a răspuns:

Incearca sa il ti inauntru si dupa aia vezi ce reactie are

| Maria_6697 a răspuns:

Oboseste. l cat mai mult ziua. astfel incat seara sa fie obosit si sa doarma happy