| anonim00044 a întrebat:

Buna,nu stiti care rasa de hamster stau in coloni(grupuri)fara sa se bata?

Iar cei care aveti hamsteri imi dati niste informati generale?!? Funda...

4 răspunsuri:
| 熊Panda熊 a răspuns:

Toti in afara de hamsterii sirieni pot trai in prezenta altora din specia lor, deci hamsterii rusesti sunt ideali (Roborobski, Capmbell, siberian ), sunt putin mai scumpi si mai mici decat cei sirieni. Sirienii se bat.
Ar fi bine sa pui cusca undeva unde nu doarme nimeni fiindca fac foarte multa galagie noaptea. Eu am avut sirieni si rodeau la bare si tranteau tot ce puteau noaptea.
Si inca un sfat : sa faci rost de o cusca FOARTE rezistenta. Eu am schimbat 5 custi in doi ani, fiindca ori erau acvarii prea joase si evadau, ori rodeau fundul custii si evadau. Si vezi ca cei rusesti sunt foarte rapizi, pot atinge pana la 60 km/h.
Dar daca esti precauta si nu-i pui aproape de vreun dormitor, sunt foarte draguti si jucausi si se ataseaza de stapan happy. Mie imi erau foarte dragi.
Au nevoie de custi maricele (minim vreo 50-60 cm lungime ), au nevoie neaparat de rotita, talas special si adapatoare cu bila. Nu-i super costisitoare intretinerea lor. Poti sa le mai iei jucarii.
Mananca mancare speciala si poti sa le dai periodic nuci, castraveti, morcovi, mar, etc. Vezi ca au unele alimente interzise, cauta pe net.
Poti sa-i mai scoti la plimbare prin casa si sa te joci cu ei, numai sa-i supraveghezi.
Primele zile va fi mai greu sa-i manuiesti, caci vor zbiera si te vor musca, dar daca le dai mancare se vor imprieteni cu tine.
Deci, subliniez, sa ai o cusca puternica! Unul dintre cei 2 ai mei (pe care ii tineam separat sa nu se bata ), a evadat si a facut o galerie printr-un ghiveci mare si numai pamant pe jos ...si asta a fost numai una din evadari. Dar cred ca te descurci. Mai cauta si pe net, poate am uitat ceva. Bafta happy!

| anonim00044 explică (pentru 熊Panda熊):

Multumesc,despre mancare si celelalte stiu fiindca am si eu acuma un hamster rusesc, doar ca l-am primit de la o fata din clasa a-II a, si la cam torturat fiindca il strangea de picior ca sa chitaie iar acuma are probleme cu acel picior, saracutul.Iar asta mi-a evadat de 2 ori dar l-am gasit repede.Multumesc de informati.
Mai astept si altele.

| Miau1617 a răspuns:

Hei.Poti cauta tu pe google mai amanuntit :S caci eu nu am gasit.
Uite un site despre hamsteri http://www.zooland.ro/curiozitati-despre-hamsteri-3295
Funda?

| anonim00044 explică:

Si inca ceva, nu stiti care hamster e mai mare, asta al meu e cat un soricel, abia il vezi.