| emilia21 a întrebat:

Buna o sa primesc sambata un catelus pichinez negru, si nu am nici o idee, ce nume am sa-i pun, as vrea sa ma ajutati cu cateva idei daca stiti! si inca o chestie daca se face vreun vaccin la doua luni cat are el! multumesc

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Numele trebuie sa il alegi in functie de stari emotionale vei avea in momentul in care il vei vedea pentru prima data.
Eu iti pot enumera cateva nume: Max, Rex, Boby, Otty.
Acum depinde si de ce personalitate are catelusul.
Daca imi aduc bine aminte trebuie sa vezi mai intai carnetul lui de sanatate daca exista vreo mentiune facuta de veterinarului avut anterior.
Stiu ca se fac vaccinari antirabice, deparazitari interne si externe.
Cel mai intelept ar fi ca imediat ce il primesti sa mergi sa il inregistrezi la un medic veterinar din zona ta, el iti va spune ce trebuie sa faci si ce hrana sa ii dai.
Cu bine,

13 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Nume daca este mascul - tucy (tuci, negru) femela bruny, vaccinuri trebuiesc facute tetravalente, depinde de mai multi factori, medicul veterinar stie mai binem sa ai in vedere ca nu sunt prea ieftine vaccinurile si consultatia, sa-ti traiasca si sa te bucucuri de el.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu stiu de unde la luat cel ce ti l ofera. normal ar fi ca sa aiba vaccinul facut si carnet de sanatate, toti cei care vind animalute de casa trebuie sa le dea cu carnet si vaccin facut intreaba si daca nu mergicu el si rezolva pb

| Bogdana a răspuns:

Exact la 2 luni mi-am dus eu cainele la veterinar: i-a facut vaccin si deparazitare interna, i s-a facut vaccin si deparazitare de la 2 la 6 luni din 3 in 3 saptamani, cat despre i-ai putea spune Nero.happy

| Kqzu97 a răspuns:

Abby.Si nu, nu se face se face doar din 3 in 3 luni

| cappodonna a răspuns:

Nume-nerro, kaligula, amru, darko La fete nu am ideei happy

| CatGirl a răspuns:

Pai, au am 2 caini... o fetita si un baiat happy Pe fetita o cheama Ciuciola, iar pe baiat Bitzu.
Altele ar fi: Ovy, Suzy, Oli, Panda, Piki.

| CatGirl a răspuns:

Cat despre vaccin, da! trebuie sa il duci la veterinar si dupa ii mai faci cand iti spune veterinarul.Cred ca o sa-ti dea sa ii dai pastile impotriva viermi.

| CatGirl a răspuns:

Viermilor*****

| emilia21 explică:

Multumesc la toti, daca as fi putut, pe toti v-as fi pus castigatori, aveti idei bune, el este primul catelus de genul asta, si chiar nu am avut nici o idee fara ajutorul vostru.

| emilia21 explică:

Multumesc remus! pentru tot!

| Dixxy a răspuns:

Kiki, blacky, rexlaughing, Dixxylaughing, jacky,
cunosc pe cineva care si-a numit catelul Bicicleta...so.orice e posibil!

| Dixxy a răspuns:

Bicicletaaaaaaaaalaughing)

| spiridush2012 a răspuns:

Buna, Emilia! Oricum e nevoie sa il duci la un Dr.Veterinar,iti v-a spune atunci, trebuie repetate vacinurile.laughingPa! si Muahhh pentru.catelush & pentru. tine