| Anonim12319 a întrebat:

Bună! Pentru mine echitația este foarte importantă, dar părinții mei nu vor sa mă lase. Eu am mai fost de 7 ori și chiar îmi place mult, am încercat sa vorbesc cu ei și mereu îmi spun: "este prea departe", "de unde vrei atâția bani?", "nu avem timp". Îmi doresc asta de foarte mult timp și chiar le-am propus să plătesc eu lecțiile. "Nu avem timp" tata lucrează până la ora 12, iar mama o zi lucrează și una stă acasă. Cum pot să îi conving sa mă lase din nou?

4 răspunsuri:
| DanielEmanuel96 a răspuns:

Bună seara! Cred că această problemă este una familială și intimă și cred că cel mai bine este să ai o conversație deschisă cu părinții tăi. În primul rând trebuie să purtăm o discuție civilizată și matură, de la inimă la inimă. Le poți prezenta părinților tăi de ce îți place atât de mult acest lucru. Dar trebuie să iei în vedere cu sinceritate și preocupările părinților tăi cu privire la suma de bani pentru echitație. Deoarece probabil ei se gândesc că nu există un viitor din aceasta, iar ca hobby ar fi bani irosiți. Aceasta poate fi în inima lor, dar dacă ai vârsta necesară pentru a-ți purta singură de grijă și de a-ți acoperi singură cheltuielile, atunci poți încerca să discuți cu ei. Nu există o frază magică pe care o poți folosi pentru a-i convinge și nici nu ar trebui să avem o astfel de atitudine. Spre exemplu, dacă ei nu acceptă, putem să acceptăm acest lucru, iar în viitor când îți vei permite singură o poți face. Dar ar fi imatur să ne certăm cu ei și să plângem doar pentru că nu primim ceea ce ne dorim. Sper că te poate ajuta. O seară bună!

| johnnny123 a răspuns:

Echitația chiar este un hobby scump, pe care puțini și-l permit. Din ce anume o să plătești tu lecțiile? Ai o slujbă?

| Anonim12319 explică (pentru johnnny123):

Nu am o slujba, dar de 4 ani strâng bani pentru echitație

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Întreabã și în orașul tãu, sigur mai sunt și alți doritori, se pot gãsi soluții comvenabile. P! us cã sunt mulți ce au cai și-i țin mai mult închiși.