| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Cum ii pot convinge pe ai mei sa aiba mai multa incredere in mine? Am aproape 16 ani si ma deranjeaza ca nu ma lasa si pe mine prin oras prea des. Am un prieten de 19 ani, il cunoaste mama(tata inca nu l-a cunoscut). Azi de ex am fost la prietenul meu acasa(am stat 4 ore) si cand am ajuns acasa mi-au sarit in cap de parca a-si fi stat cateva zile. Cum sa-i conving sa ma mai lase si pe mine mai mult cu el? Eu nu sunt din oras, iar in timpul scolii nu avem timp sas tam impreuna prea mult(ca si atunci imi zic ca in loc sa-mi scriu stau cu el). Deci amcar in vacanta... Cum ii conving sa ma lase sa stau mai mult cu prietenul si mai des? Le-am propus sa vina el pe la mine, dar au zis ca nu se poate decat daca sunt ei acasa(si nu imi place asa). Funda:*

Răspuns Câştigător
| Blueberry10 a răspuns:

Parintii sunt cei mai greu de convins ptc ei nu pot accepta ideea ca te-ai maturizat si chiar si la 50 de ani, o sa fii tot copilul lor si o sa-ti poarte de grija. Important este sa vb cu ei candva pe tema asta, dar ai grija sa nu nimeresti intr-o perioada mai proastahappy. Sa le explici ca ai mai crescut si ca esti demna de increderea lor. Trebuie de asemenea sa le arati ca esti mai matura si ca esti in stare sa-ti porti singura de grija. Ti-o spun din propia experienta ptc m-am aflat in exact aceeasi situatie, dar am discutat cu ei si s-au schimbat. Normal ca la inceput o sa te mai sune din 20 in 20 de minute, dar cu timpul vor vedea ca au motive sa aiba incredere in tine si sper ca o sa fie bine.
Bafta!:*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu incerca niciodata sa te duci la el sau sa vina la tine daca parintii nu sunt acasa. Nu este nici bine, nici normal si nici prietenului tau nu o sa-i placa. O sa vezi ca daca respecti aceasta regula minima, parintii tai vor invata sa aiba incredere in voi.

| thereforyou a răspuns:

Ameninta-i ca o sa le aduci un nepotel daca nu te lasa mai mult in pace.

| Heliodor a răspuns:

Mah inca esti cam micut sincer...
nu prea ai cum sai convingi, cam aceeasi problema am si eu
mai asteapta un an doi, pana capeti si putina maturitate incat s afi in stare sati expui bine puctul de vedere

| Marijuana187 a răspuns:

Arunca-i de pe balcondevil e foarte eficienta metoda!

| PublicAnonim a răspuns:

Pai poate le este frica sa nu ti se intample ceva sau poate lui maicata ii este frica sa nu ramai insarcinata sau ceva de genu...
poate ei cred ca daca te tin din scurt pot sa rezolve ceva
dar asta nu este bine pentru ca at cand o sa incepi sa ai libertatea de care ai nevoie o sa fie rau...
nu st parerea mea
incearca sa vb cu ei si sa le explici ca nu fac bine si fai sa te inteleaga.