| Rossa8807 a întrebat:

Pisica mea a început să devina apatică și să nu mai prezinte interes pentru mâncare de aprox.o săptămână.Am fost cu ea la veterinar și diagnosticul a fost stomatita, au urmat 4 zile in care i-au făcut injecții cu antibiotic, vitamina b, c și d+ inca 3 pastile de synulox pentru zilele următoare însă ea e tot apatică, mănâncă chiar mai puțin decât înainte și doarme tot timpul. A slăbit foarte mult.Au mai spus că e posibil sa aibă depresie datorita faptului că a murit un pisic din vecini cu care ea se juca în fiecare zi. Daca de la depresie e așa, cum sa o ajut? Daca nu, sa caut alt veterinar? Funda!❣️

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu unul nu stiam ca si pisicile fac depresie dar uite ca aflu noutati.
Daca e asa, e nevoie sa o duci la un psiholog happy
Sau cel putin sa cauti un veterinar destul de nebunatic incat sa ii prescrie o pastila sau sa-i faca o injectie ceva care creste serotonina, pentru ca aceasta este substanta produsa de creier care s-a demonstrat la depresivi ca daca este scazuta da depresie.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackLight1987 a răspuns:

Parerea mea este sa cauti alt veterinar. Stomatita, in general nu se tratează cu antibiotic. Uită-te in gura ei, la stomatita apar niște pete albe. Poate nu i-a trecut și de aceea nu vrea sa mănânce.
Pisicile nu sunt animale atât de afective, încât să cadă în depresie.
Cauta un alt veterinar, este cea mai bună soluție!