| SebastianCristian1989 a întrebat:

Salutare, de curand am primit de la cineva o catelusa Shih Tzu, are aproximativ 3 luni. Mi-a spus ca nu are vaccinuri facute, asa ca am fost acum 2 zile si i-am facut vaccinul. Azi dimineata insa catelusa se simtea rau, nu avea pofta de mancare si parea fara chef de viata, asa ca am mers cu ea la veterinar si tot ce a facut a fost sa-mi dea niste pastile (Synulox), pe care mi-a spus sa i le dau cateva zile si sa ma duc iar cu ea la veterinar. In rest, nu a facut nimic, nu i-a facut nici un fel de analize sau injectii. I-am dat pastila pe ziua de azi, acum ceva timp vad ca a vomitat (un fel de saliva / spuma). Alt veterinar nu este prin zona, asa ca va cer si voua o parere sau o sugestie legata de ce poate avea si ce ii pot face sa isi revina (repet, am fost la singurul cabinet veterinar din zona, nu este altul mai aproape de 120 de km, asa ca nu veniti cu raspunsuri gen "du-te la veterinar", am fost deja).

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Are parvoviroza mai mult ca sigur, odata facut vaccinul virusul a inceput sa-si faca de cap. Mergi urgent si sa-i faca testul de parvoviroza. Din ce zici de acest medic nu cred ca ai sanse sa-ti salveze catelusa de parvo. Citeste pe net de aceasta boala ca sa intelegi ce zic eu. Mergi urgent cu ea la vetul respectiv pentru test si tratament.

| SebastianCristian1989 explică (pentru RedNose):

Stiu despre acel virus, am mai avut acum aproximativ 1 an un catel care a murit din cauza asta. Dar in cazul de fata, nu par sa fie exact acele simpome. Acum vad ca si-a revenit un pic, a mancat putin, s-a jucat putin cu mingea, nu a mai vomitat si pare putin mai bine (catelul care mi-a murit, o data ce a luat virusul si a inceput sa se simta rau, nu si-a mai revenit deloc). Sa speram ca nu este vorba despre parvoviroza (iar daca e, sa speram ca o sa lupte cu virusul). Doctorul mi-a spus sa merg luni la control (azi fiind joi), daca nu se inrautateste (pana acum pare ok), o sa merg luni, daca nu merg maine iar.

| RedNose a răspuns (pentru SebastianCristian1989):

Noul pui e tinut unde a stat si cainele(in aceeasi casa, curte)? Totul trebuia dezinfectat inainte sa-ti iei noul catel si sa astepti un an fiindca virusul este inca acolo. Era bine sa fi mers pentru test ca sa stai linistit, fiindca cu cat trec zilele sansele sunt mici sa-si mai revina.

| SebastianCristian1989 explică (pentru RedNose):

Da, e tinut in aceeasi casa, dar nu am pastrat "obiectele personale" ale catelului care a murit, prin asta ma refer la jucarii si alte accesorii de genul (si au trecut cam 7 luni de atunci). Eu am fost astazi la veterinar, i-am explicat ce si cum insa dansul nu a facut decat sa-mi dea pastilele respective pe care trebuie sa le administrez zilnic (cate jumatate de pastila) si mi-a spus sa merg luni la control iar. Mi-a spus sa nu-mi fac griji ca o sa fie bine, problema mea tocmai asta e, nu-mi dau seama pe ce criterii imi ofera aceasta "consolare", avand in vedere ca doar s-a uitat la catelusa si nu a facut nimic altceva (repet, doar s-a uitat la ea, totul a durat mai putin de 5 minute). Oricum, pana acum pare ok, a manacat (putin, dar totusi a mancat), a baut apa si nu a mai vomitat. Inca doarme destul de mult si pare "obosita", dar se mai si joaca (mai rontaie jucariile cateva minute, mai doarme putin, nu e activa ca pana acum, dar totusi face putina miscare). Acum o sa mai astept si noaptea asta sa vad daca apar imbunatatiri (sau macar sa nu se agraveze). Daca nu se agraveaza, continui cu pastilele, dar daca se agraveaza, maine sunt iar la veterinar (si o sa cer sa faca teste, nu doar sa o priveasca).

| RedNose a răspuns (pentru SebastianCristian1989):

Pe langa accesorii si locul trebuie dezinfectat.
Revenind la doctor, probabil, a diagnosticat-o cu enterocolita si daca zici ca e bine s-ar putea sa fie vorba despre asta. Aceasta se recunoaste rapid, dar asta este boala cu care e si confunda parvoviroza. Am auzit multi ca li s-a tratat cainele de enterocolita, cainele a continuat sa se simta rau si in ultima faza vetul si-a dat seama ca era vorba de parvoviroza.
Celalalt catel tot la acest vet ai fost cu el? La diagnosticat imediat?

| SebastianCristian1989 explică (pentru RedNose):

Legat de celalalt catel, am fost la un alt veternar atunci (intre timp veterinarul respectiv a plecat si a venit altul). Peste noapte, catelul a mai vomitat de 2-3 ori, doar ca a vomitat o substanta galbuie, iar intr-o substanta am gasit un parazit (ca un vierme inelat, destul de lung). L-am sunat pe doctor si a zis sa merg azi la ora 16:00 la cabinet.

| RedNose a răspuns (pentru SebastianCristian1989):

Nu a fost deparazitate intern inainte de vaccinare? asta se face prima data.

| petre059 a răspuns:

Vezi ca Synulox e pentru infectii, urinare, boli respiratorii, diferite infectii. Oricum cred ca s-a uitat la catel nu a dat tratament asa aiurea.Trebuia sa-l intrebi diagnostigul exact.