| αnny a întrebat:

Am o mare problema!
Catelusul meu este bolnav de sambata, iar de ieri (luni) nu mai vrea sa manance. Am fost la medicul veterinar sambata si i-a facut 4 injectii cu antibiotic; a spus ca din cauza muscaturii de capusa este asa. Duminica era mai vioi, parca isi revenea. Luni era slabit, nu mai manca si avea o fata tare trista; am fost la un alt medic veterinar care i-a luat temperatura (era normala) si i-a injectat vitamine; la final a spus ca a mancat un fel de otrava care este foarte usoara pentru ca daca era tare murea pana acum. Astazi va mai veni veterinarul sa-i faca un antibiotic. Tot de ieri (de luni) are diaree si scuipa un fel de spuma, care seamana cu saliva dar este mai consistenta. Acum, saracutul sta langa mine si doarme.
Ce credeti ca are catelusul? Cum ar trebui sa se vindece? Spuneti ce alimente/medicamente sa-i dau pentru a se vindeca.
Dau funda + vot!

14 răspunsuri:
| Anna1999 a răspuns:

Inceraca sa nu ii dai acrne de pui..este foarte periculoasa..mai incearca un veterinar si consulta parintii. Poate ca nu este ceva grav.

| AngelOrDemon a răspuns:

I-ai dat lapte?

| RedNose a răspuns:

Fa exact ce-ti spune medicul si ai rabdare, ca nici tu daca esti bolnava si te tratezi nu esti din prima zi ca noua.

| eliaclodia a răspuns:

Trebuie sa te duci la un doctor capabil, pana acum ai fost la carpaci. Daca are diaree se deshidrateaza si trebuie perfuzii, cel mai nasol e daca are parvo sau jigodie, la inceput nu fac febra. Oricum ca mancare da-i supa de orez fara carne. Daca esti din Bucuresti iti spun eu unde sa te duci la medic bun.Ai grija, nu mai sta in speranta ca isi va reveni, e riscant, trebuie sa-l hidratezi si apa nu bea, trebuiesc perfuzii. Bafta.

| Alicezzz a răspuns:

Eu cred ca mancat ceva cu otrava sad imi pare rau dar medicul este in masura sa iti zica exact cauza stari lui sad sper sa isi revina.

| hummmer a răspuns:

Diaree şi spumă, să nu fie parvoviroză.E mortală, netratată. Fugi la medic.

| hummmer a răspuns:

Cum se simte? Ai fost cu el la medic?

| karsivan a răspuns:

Roaga doctorul sa ti-l puna la perfuzii si sa-i continue tratamentul cu antibiotice.

Răspuns utilizator avertizat
| KrEaThYvE a răspuns:

Scuze ca iti spun... daca medicul ti-a zis ce problema are, nu crezi ca el stie cel mai bine? e medic totusi, el stie cel mai bine.dar ai putea sa ii dai bobite din alea speciale cum ar fi pedigree etc : uite niste site-uri sper sa te ajute:
http://animaledecompanie.info/......ecare.html
http://animalutultau.blogspot.ro/......trava.html
http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 35029-catelul-meu-a-mancat-otrava-pentru-rozatoare-! funda?

| αnny explică (pentru KrEaThYvE):

Pai ii dau, dar el nu mananca nimic.

| KrEaThYvE a răspuns (pentru αnny):

Cauta pe site-urile alea, sper sa te ajute, funda?

| Salluty a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru catel. Dar noi nu cred ca te putem ajuta. Trebuie sa ai incredere in medicul veterinar.
Acum important e sa giti puternici. Si tu si catelul. Va pup :*:*

| αnny explică:

Din fericire, s-a insanatosit. A avut organismul slabit.