| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara all! am nevoie disperata de ajutor! am un catel bichon, in varsta de 2 ani si cateva luni, si in acesta seara, mai exact la orele 23 :00 si ceva a avut o "criza" sau nici nu stiu cum sa o intitulez...ei bine tocmai terminase de mancat cand,eu cu privirea spre tv,aud un "topait"pe gresie cu ghrutele,era senzatia aceea ca si cum ar fi intepat si ridica labutele de la pamant,si pe cele din fata si pe cele din spate,se balansa pe labute,cand o aseza pe cea din fata,o ridica pe cea din spate-dar fara sa cada,cred ca aveti cat de cat o imagine, eu am inceput sa ma alarmez f tare,am tipat,au venit ai mei, l-au luat in brate,mai trebuiesa mentionez ca el avea un usor marait,adica parca nu vroia sa puna mana pe el,l-au luat, ai unceput sa ii faca o frectie in jurul gatului, pe corp....aceasta experienta nu le-o doresc nici dusmanilor, nu eram in stare sa fac nimic.
Acum care este problema? el a mai avut o asa reactie si acum o luna inainte de Pasti, cand acea reactie a durat 5 min maxim, acum in seara asta 2 min cu totul cu invelitul lui,cu revenirea lui; luna trecuta am mers cu el la medic,pe internet numai de bine se vb despre acest medic,este prof univ,in fine,i-a dat niste pastile pentru inima pentru ca dp spusele d-ului doctor are o mik problema cu inima,trebuie sa faca cat mai putin efort,a luat pastilele la timp,nu s-a mai int nimic,dar uitati k dp o luna si ceva zile se int din nou,am fost la control cu Bobita caci asa il cheama,este inima mea,mor daca i se int ceva,si ni s-a zis ca e bine! Epilepsia s-a scos din calcul,stie careva care ar fi problema? e cineva de aici specialist in med vet? va implor va cer ajutorul,poate fii o lipsa de calciu? din mom ce il lasa labutele,si data trecuta si acum! sau macar daca puteti sa imi trimiteti articole despre lipsa de calciu la ceti-bichon,eu am cautat dar NIMIC CONCRET! VA IMPLOR,SAMB MERG EU LA MEDIC CU BOBITA DAR AM NEV SI DE SFATURI DE LA VOI!
P.S DE FIECARE DATA ESTE CONSTIENT, SI ISI REVINE SUPER REPEDE, ADIK ESTE LA FEL DE NAZDRAVAN ca INAINTEA "CRIZEI"

Răspuns Câştigător
| babyalexa a răspuns:

Foarte ciudata treaba asta.A avut si a mea cateva crize(tremura si maraie de nebuna si musca pe toata lumea 2-5 minute)dar am zis ca are toane, si tot 2 ani are.Chiar sunt curioasa ce poate fi. Sper din tot sufletul sa nu mai ai probleme cu el.

12 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Publica problema ta si pe un site cu medici veterinari,cauta pe google ai sa gasesti sigur, macar sa vezi parerea mai multor medici, sper sa se insanatoseasca, e o scumpete, multa sanatate pentru cel mic!

| anonim_4396 explică (pentru katy):

Mersi de incurajari!

Răspuns utilizator avertizat
| rutanklan a răspuns:

Stiu ca o sa mi-o iau pentru asta... dar asa ma bucur sa vad ca potaile alea mici si albe sufera. Singura specie de caine (de fapt de animal) pe care nu o suport... prea multi si prea pe degeaba. Accesorii pentru femei. Luati-va ceva buzzuri.

| babyalexa a răspuns (pentru rutanklan):

Sincer nu te pot numi om...imi pare rau pentru tine.Nu conteaza rasa.Cu ce e mai bun un rotwailer decat un bichon? Iti spun eu care am avut si una si alta! Cu nimic! Iar tu pentru ca razi de suferinta catelului si indirect a fetei care intreaba nu ai ce cauta aici. Daca nu poti face bine, invata sa nu faci nici rau!

| anonim_4396 explică (pentru rutanklan):

Doamne nu mai zic nimic,am ramas uimita multumesc frumos pentru rasp,dar daca nu stiai nu era necesar rasp tau,daca tu crezi ca al meu este vreun rasfatat, sau il tin drept bibelou te inseli, este deja un membru al fam mele, dar uite stii ce iti doresc eu? sa ai un copil-sau poate ca nu o sa ai la ce caracter infect ai-dar daca in cazul cel bun o sa ai, iti urez sa ai parte si tu de ceea ce am vaz eu in seara asta, sa iti vezi si tu ceea ce iubesti cel mai mult chinuindu-se approape fara aer! asta iti doresc!
1- nu sunt pipita sa ma plimb cu el in brate sa zanbesc fasolea si sa ii cumpar zgarda din aur
2-mai cauta pe net ce inseamna bichon-bolonk
3-si cel mai important singura specie de ANIMALE CE NU MAI POT TRAI PE ACEST PAMANT SNTEM chiar NOI, OAMENII!
SI INCA CEVA CUMPARA-I TU IUBITEI TALE SAU E AI TU PE ACOLO ACCESORII, NU MAI DA SFATURI, BN?

| babyalexa a răspuns:

Mai sincer eu cred ca tocmai despre epilepsie este vorba, simptomele sunt identice iar crizele apar intre varsta de 2 si 3 ani.Mai cere parerea inca unui medic, am patit-o si eu cu un medic foarte bun care nu si-a dat seama ca are parvo:(Sincer imi pare foarte rau ca nu te pot ajuta, revino si spune-mi daca afli concret ce are pentru ca sunt foarte curioasa.Sau intra aici:http://univet.ro/....../index.php cea mai buna clinica din constanta si vb cu dnul doctor balba pe forum.Este un medic extraordinar si te va sfatui mai bine ca noi.

| anonim_4396 explică (pentru babyalexa):

Am sa iti zic ce are de data aceasta,sa vedem ce imi zice domnul doctor,eu sunt din Bucuresti,problema este ca medicul a exclus din start epilepsia dar nu numai el,pentru ca inainte sa ajung la el crede-ma k la jum din cab vet din buc am fost,el nu fc spume la gura,nu urineaza, nimic, doar il lasa labutele si un marait! k nu ne lasa sa punem mana pe el, pana ce nu isi revine, dar repet noi il luam in brate, il linistim...etc si mersi de rasp

| anonim_4396 explică (pentru babyalexa):

Si eu sper, crede-ma k e a 2 oara cand il vad asa,cu toate k prima data a fost ceva mai mult, noi speram sa fie o cadere de calcu, poate medicul s-o fii pripit-NU STIU, repet a zis cat mai putin efort, ok putin efort dar el este f nazdravan, cum sa il linistesc eu? ...samb dp ce vin cu el de la medic revin cu un mesaj!

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok multa sanatate si nu dispera, se va rezolva sunt sigurahappy

| anonim_4396 explică (pentru babyalexa):

Mersi la fel! sper sa nu fie vesti rele! dim placuta!

| babyalexa a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte ciudata treaba asta.A avut si a mea cateva crize(tremura si maraie de nebuna si musca pe toata lumea 2-5 minute)dar am zis ca are toane, si tot 2 ani are.Chiar sunt curioasa ce poate fi. Sper din tot sufletul sa nu mai ai probleme cu el.