| gabrielutza34 a întrebat:

Buna Seara! Am o problema! Am un caine(Bichon Maltese) de 1 an si roade tot, mananca flori..etc.I-am dat bataie de multe ori, dar parca nu il deranjeaza si face la fel.
Cum pot sa il fac sa nu mai roada?
Raspuns rapid va rog!

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Pune-i botnita cand face ceva rau si tine-l 1 ora asa.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Nu trebuie sa ii dai bataie, cainii nu se educa prin bataie... daca pe tine te-ar bate parintii, ai intelege? Iti zic eu ca nu!
Trebuie sa il dresezi, la un an este deja mare si nu ar mai trebuii sa roada, pentru ca deja dintii i s-au schimbat. Incearca sa ii cumperi jucarii, mergi cu el la un dresor sau dreseaza-l singura. FARA bataie, cu multa dragoste si recompense...Succes!

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Pai cand incearca sa faca ceva rau, acoperitii ochii cu mana, asociati aceasta actiune cu comanda verbala --FUI--. Cand ii veti spune FUI o sa inteleaga ca nu e bine ce face.Repetati partea cu acoperitul ochilor, pana intelege despre ce e vorba.