| SteelShadow a întrebat:

Am si eu o nelamurire si sper ca mă veți putea ajuta.
Am o cinteza australiana(cred veti vedea imediat de ce nu sunt sigur) noua (a fos găsită) are culoarea alba total si ciocul roșu aprins. Întrebarea mea este: este femela sau mascul? Deși are penajul complet alb, fără pete semnificative ca ale unui mascul, cantecul ei seamănă/este ca al unui mascul. Nu stiu ce sa cred...
Va mai dau un indiciu: eu mai am o pereche de cinteze australiene si la inceput am pus cinteze noua cu ele. Au stat împreuna fără probleme cateva zile, iar apoi masculul din pereche i-a smuls penele, a ciupit-o si a cam ciufulit-o.

Deci voi ce părere aveți? Mascul sau femela?
As vrea răspunsuri de la cunoscatori experimentati.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Alex299 a răspuns:

Mascul daca era femela, masculul di n acea pereche nu se batea cu o femela

| Christian826 a răspuns:

Mascul

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Este mascul. Daca ar fi fost femela masculul cu care l-ai pus nu ar fi sacait-o
, ba chiar i-ar fi incercat sa o curteze.De obicei Masculii se bat inre ei, si femelele de asemenea, tot doar intre ele