| sebi88k a întrebat:

Am un ciobanesc caucazian in varsta de 3 luni. Mi l-am dorit de mult, il am de 2 saptamani. Nevasta mea nu prea e cu cainii si nu prea a fost de acord cand l-am luat. Acum ca il am e topita dupa el si tot pe langa el e. Problema e ca observ ca cainele s-a dat dupa ea si cred ca a ales-o pe ea ca "stapan". Eu nu am asa multa energie sa ma joc intruna cu el sau sa discut asa mult cum face ea cu el. I-am spus sa o lase mai moale cu el dar nici nu poate sa-l ignore toata ziua. Plus ca mi se cam "taie" cand vad treaba asta si nici nu-mi mai vine sa incerc dresaj cu el sau asa mai departe. Cum sa-l fac sa ma vada pe mine ca stapan? Mentionez ca eu ii dau de mancare, apa si nu il bat sau pedepsesc. Strig la el doar cand imi roade papucii sau alte bunuri. Va multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca zici ca ai 12 ani asa vorbesti.
Ce conteaza cine e stapanu? Daca aveai un copil si era mai atasat de mama lui, la fel faceai si cu el?
Petrece mai mult timp cu el si scoate-l tu mai des afara.
La dresaj e usor, timp sa ai, si rabdare.
Al meu a invatat sa latre la comanda, sa stea si culcat, in nici jumatate de zi.

| andreimdfk18 a răspuns:

Seby din punctul meu de vedere pentru a face cainele sa te iubesca sunt multe modalitati! dar cea mai importanta modalitate este de a face ce ii place lui cel mai mult dai de mancare, plimbal, joaca-te cu el, dormi cu el ....etc si dupa aia iti spun eu ca o sa te vrea nu mai pe tine pentru ca lui ii place sa fie iubit este sentibil ca noi si trebuie sa il alinti... sper ca ti am fost de ajutor!?