Întrebare recomandată | Fup a întrebat:

Deci am auzit tot felul de povesti despre rasa Husky.Ca n-are nimic daca-l tin in apartamen atata timp cat ii oferi de ce are nevoie sau alt ceva.Ok.ajutati-ma, e ok sau nu.Pot sa ii ofer plimbari cainelui de dimineata pana a doua zi (nu am nici o probleme am timp ). Vaccinurile si carnetul de sanatate, vizite la veterinar lunar sau saptamanal le fac cu cel mai mare drag. Consumarea energie am un fiu energic \"o sa cada lati amandoi seara \".Si pentru jucarii de ros sau tot felul de obiecte cu care sa isi piarda timpul cainele daca ar fi lasat singur acasa le pot lua.Dar nu cred ca o sa il las singur acasa. Deci are ceva daca-l tin la apartamen.Sa mentionez nu-mi ziceti sa imi iau rase de caini de statura mica.nu imi plac sau rasa Ciobanesc German sau Caucazian am 2 din aceasta rasa..Pentru dresaj corespunzator am sa incerc sa il ofer dar totusi stau in Hunedoara si nu prea sunt dresori ..Si sa mentionez ca stau la parter in partea de deal a orasului. Deci la noi este mai racoare.

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Nu prea am inteles din ceea ce ai spus mai sus. Poate nu te-ai exprimat vorect, sau sunt eu obosita happy. Oricum o sa iti spun ceea ce trebuie sa indepkinesti daca ai un husky la bloc (are o cunostiibta de a mea).
- trebuie sa il scoti de 3 ori pe zi (macar odats in zi plimbarea sa gie de minim e ore, iar restul pot gi mai scurte..cat sa isi faca nevoile).
- trebuie sa fie invatat singur acasa de mic (adica nu stai cu el acasa pana la 2 ani si apoi dintr-o data il lasi acasa si pleci etc.)
- cainii Husky latra, latea foarte mult (nu pot fi dresati sa nu latre, pentru ca asta le place lor sa faca..mai ales sa urle)
- este ok daca il inveti cum sa mearga in lesa (daca nu il inveti corect, o sa te traga), sez, culcat, nu ai voie etc..asta il poti invata tu, cu rabdare, recompense si iubire
- inainte sa il scoti afara trebuie sa aiba schema de vaccinuri facuta
- tdebuie sa il hranesti cu royal canin *sau alte tipuri de hrana superpremium), nu cu pedigree sau frieskies. Deoarece Husky-ul este sensibil.
- mai ai la bloc un Ciobaesc german si un Caucazian sau nu am inteles eu bine?hee hee daca mai ai 2 caini de talie mare nu iti recomand inca unul, deoarece este greu cu 3 caini mari la bloc. Sper ca nu am uitat nimic, iar daca mai doresti alte sfaturi..scrie-mi!

| Fup explică (pentru DenissaRoxana):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns si scuze ca n-ai intels eram foarte obosit cand am scris intrebarea.Si mai am 2 caini de talie mari tinuti in gradina...

5 răspunsuri:
| xrapalexx a răspuns:

Prezentare generala, temperament si recomandari

Husky Siberian este un caine nordic, care impresioneaza prin privirea albastra, metalica, si expresia caracteristica a fetei. Husky Siberian nu este un caine pentru oricine, intrucat are o fire extrem de independenta si este recunoscut ca fiind foarte greu de dresat - rasa si-a pastrat in mare parte instinctele animalului salbatic si are tendinta sa si le urmeze indiferent de educatia primita. Un husky cu "dor de duca" va ignora comenzile stapanului si va pleca unde il indeamna instinctele, de aceea este indicata utilizarea unei lese de fiecare data cand este scos la plimbare.

| deadlykiss a răspuns:

Din cate am auzit de la prieteni care au avut. nu sunt prea usor de dresat si fac multa galagie, adica latra mult. S-ar putea sa ai probleme cu vecinii. In plus s-ar putea ca plimbarile sa nu fie suficiente.

| Fup explică (pentru deadlykiss):

Nu ma refeream la plimbari.Ma refeream la stat in natura. jucat cu mingea, role, bicicleta tot felul de activitati ..Scuze ca nu ai inteles la ce ma refeream eram foarte obosit.

| Rotaru_Sebastian_1992 a răspuns:

Trebuie sa il scoti tot timpul la plimbari deoarece aceasta rasa participa la curse cu sania are instinctul in sange si trebuie sa te joci tot timpul cu el