| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara dragi iubitori de caini, am hotarat sa caut un forum de dresaj/caini etc. Deoarece mi-am dorit un caine de mai demult si din fericire acum stau cu iubita mea in chirie lucrand amandoi ( numai sunt la mama acasa unde cuvantul caine la apartament era dezastru). Personal imi placeau 3 rase de caini Husky, Akita Inu, Samoyedo! S-a intamplat ca sa cunoastem o fata care dorea sa-si dea cainele cu motivul ca nu mai poate avea grija de el. Catelul e un Husky Siberian cu Carnet de sanatate in varsta de 11 Luni fix ( a facut azi )! In care se prezina jucaus dragastos cuminte ( doar cand l-am lasat singur in camera din greseala vreo 2-3 ore si a ros propiul carnet de sanatat e sper sa ii pot face altu din fericire se vad vaccinurile facute )! Am 2 probleme mai mari :
- Prima si cea mai grava, in prima zi si a doua a fost ok am facut plimbari frumoase insa astazi de 2 plimbari la rand incepe sa se opreasca dintr-o data si numai pleaca de pe loc nici cum nici fortat nici certat nici macar un pic atins, a trebuit sa-l iau in brate si deja e destul de greu... asta ar fi cea mai grava s-ar putea rezolva care ar fi solutiile.
- A Doua Ar fi sa il invat cat de cat sa mearga la pas trage foarte mult si degeaba il tragi si tu sau il certi e independent si nepasator, se mai poate rezolva ceva la 11 luni ale lui si daca da care ar fi solutiile.
- Ultima mai moderata care nu stiu daca chiar e din cauza lui si nu cumva ii este frica de ceva cand se cere afara urla ca nah, e lup de alaska laughing dar problema e ca ii pun lesa sta si cand deschid usa se pune jos si nu vrea sa iasa deloc! Il iau in brate iar il pun la usa inchid usa si oricare ar fi alegerea lift/scari tot in brate trebuie sa-l duc pana jos afara, Precizez ca in prima zi cand a ajuns acasa n-am avut treaba absolut deloc cu el... a iesit / intrat de toate... nu oprit la plimbari nu nimic, acuma in a 2-3 a zi a inceput sa faca problemele acestea. Daca ma poate cineva ajuta chiar va rog sa-mi scrieti. Stima si respect! ( In 2-3 zile am prins foarte mare drag de el si nu as vrea sa renunt la el, please help )

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca trage in lesa inseamna ca se considera superior fata de tine in ierarhia casei, si nu va asculta nicio comanda.
Ai putea sa iei legatura cu un dresor ca sa te invete cum sa te comporti ca sa te accepte ca stapan.
In timp ce mananca poti sa-i iei mancarea o tii deasupra lui cateva secunde apoi i-o dai inapoi si nu trebuie sa comenteze.
Cand iesiti la plimbare tu trebuie sa iesi primul pe usa adica seful, etc.

https://posturi.wordpress.com/......bordonare/

1 răspuns:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mergi la un dresor priceput. poate cainele e lenes ori se crede superior big grin