| Bunny a întrebat:

La mine pe strada locuieste un caine fara stapan. Acum vreo 2 ani a fost lovit de masina si eu l-am dus la veterinar. Initial m-am pus in contact cu cineva de la o asociatie care mi-a promis ca vor platit totul dar am ajuns frumusel sa scot 200 de lei din buzunar pentru 2 pastilute si o radiografie. Acum cainele a fost lovit din nou, de data asta mult mai grav si nu cred ca mai rezista. De 2 zile plange si nimeni nu vrea sa punem impreuna bani sa il operam sau macar sa il eutanasiem sa ii luam suferinta. Acum ceea ce caut eu, este un doctor dispus sa faca o eutanasiere. Macar atat caci operatia nu stiu daca se mai poate face in cazul lui. Are in jur de 18 ani(e lup) si de cativa ani abia mai aude, merge greu si cel putin iarna trecuta a trecut-o cu greu, iar noi ne gandeam ca de asta nu trece. Accidentul a complicat lucrurile si mai rau. Nu cer sa stea cineva de el si sa cheltuie bani incercand sa il salveze pentru inca 2 luni de viata, ci caut sa gasesc pe cineva dispus sa ii faca o eutanasiere. Daca stie cineva o asociatie, sau un cabinet veterinar cu care as putea lua legatura as fi tare recunascatoare.
Eu am mers la o farmacie veterinara si nu a vrut sa imi dea calmante fara consult veterinar, iar mie mi-e frica sa sui singura cainele in masina. El plange in continuu de 2 zile si acum parca e din ce in ce mai rau. Vreau doar sa nu mai sufere. Am vorbit cu 2 persoane care fac voluntariat la diferite asociatii si au spus ca nu ne pot ajuta deoarece ei sunt asociatie doar pe hartie si nu se deplaseaza pentru nici un animal si in nici un caz nu fac tratamente.
Din nou, cer doar sa se ofere cineva sa ii curme suferinta, sau sa mi se dea o adresa de contact a cuiva dispus sa ajute. Orice parere ajuta. Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Pai un adapost pentru caini nu este in orasul tau? il duci la ei. Acolo sa decida ei ce fac cu el. Sau mergi la alta farmacie veterinara si incearca sa iti de ceva sau sa iti recomande un adapost. esti foarte sufletist intr-o lume indiferenta. bafta

| LIN2010 a răspuns:

Greu gasesti in ziua de azi oameni binevoitori, care sa ajute pe cineva (mai ales animalele) dezinteresat, din suflet.Va felicit pentru ceea ce faceti, cred ca cel mai bine este sa-l duceti la un adapost.Succes

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Sall! Imi pare bine ca vad un om care ajuta animalele.Il poti duce la un adapost sau il poti da unui vecin/prieten care doreste mult un caine si mai mult ca sigur se va asigura ca se va face bine. Daca il duci la adaposturi sau la vecini/prieteni va fi in siguranta, vor avea grija de el, nu il va maio calca masina si multe alte pricole nu i se vor mia intampla. Poti sa il iei chiar tu dar, cred ca daca doreai sa il iei trebuia sa o faci mai devreme big grin. Pentru ca sa scapi de o grija pune anunt pe un site cum ar fi ajiutaanimalele.ro sau mai stiu eu si ii vei gasi o casa unede va fi bucuros.In ani de caine el are 126 de ani, da e cam batran, dar acum sincer cine nu isi doreste un animal? Deci cauta-i o casa unde sa fie fericit si totul se rezolva, succes! Funda?