| depye a întrebat:

Buna seara lumeee! Mi-am cumparat acum 2 zile un bol de 10 litri si un pestisor mascul de Betta! big grin cine se ocupa cu acvaristica si are idee despre inmultire si conditiile perfecte pentru ei, l-as ruga sa imi lase o adresa de email sau un nr de tel sa ma ajute timp de 5 minute cu niste idei sigure si bune. Dau funda. Si va urez toate cele bune prieteni!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Http://www.zooland.ro/inmultirea-pestilor-betta-splendens-3347
Pentru informatii acceseaza siteul de mai sus.

| depye explică (pentru LaLaura):

Multumesc pentru efort, dar pe net am citit tot despre betta. Eu vreau date obtinute din practica crescatorilor romani. crescatori de betta care cu siguranta stiu mai bine decat scrie pe net, pentru ca au practica si au exterminat orice problema, pana au ajuns sa fie mai buni ca netu! Pe un site scrie ca temperatura trebuie sa fie intre 24-29 grade. pe alt site scrie 23-26 grade! iar uniicrescatori comeanteaza pe diferite forumuri ca betta traieste si la 20 de grade. De trait vorbim! vreau doar sa imi traiasca pestele! peste cateva luni poate o sa ma gandesc la reproducere! iar azi am gasit tot pe un forum ca nici la 18 grade nu ar muri betta! Pestele meu sta in bol de 10 litri in casa la o temperatura a aerului de 21 de grade. deci? astept cu mare drag un crescator adevarat care sa ma lamureasca, ce temperatura minima omoara pestele, si ce temperatura maxima omoara pestele!

| LaLaura a răspuns (pentru depye):

Pe acest site nu o sa gasesti, ci doar pe forumuri de specialitate.
Si tot ce scrie pe forum sunt adevarate, peste betta nu a murit la 18 grade, dar nu toti sunt la fel, el se adepateaza, dar putin rezista la o temperatura scazuta, ei prefer temperaturile mai mari de 23 de grade iar pentru a se reprodu au nevoie de temperaturi mai mari pana pe la 29 de grade, deoarece femela nu o sa intre in calduri la temperaturi mici, au nevoie de un spatiu mai larg de pste 10 l( ma refer la pereche) deoarece masculul o sa alerge femela ca un nebun, iar daca ea nu este pregatita ( nu are conditii, cum ar fi temperatura de peste 26 de grade, poate sa si o omoare deoarece devine frustrat).