| sufletzel a întrebat:

Buna!
Imi doresc un Betta dar nu prea stiu nimic despre acvaristica. As vrea sa ma ajute cineva care chiar se pricepe si imi spune din proprie experienta.
Am cumparat azi un bol de vreo 5-7 litri, nu stiu exact. Am inteles ca trebuie lasat la ciclat. In ce consta mai exact acest lucru si pentru cat timp?
Apoi, ii trebuie si accesorii bolului sau e ok asa? Dar plante? Si ce sa-i dau pestelui de mancare?
Si nu in ultimul rand, de unde sa iau un peste sanatos? Si cam cat costa? big grin Si e ok daca iau un mascul si o femela sau doar mascul?

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Pai daca nu ai vibrator pentru aer, si mai pui si o planta in bolul ala de 5 litrii, in trei zile, il vei gasi ''facand pluta''rolling on the floor

| AndraaP a răspuns:

Costa in jur de 10-30 de lei. depinde de unde il cumperi. are nevoie de un acvariu măricel, se simte mai bine daca sticla e curata, ai putea sa ii pui in acvariu scoici sau pietricele colorate. iar despre plante... poti cumpara de la petshophappy si exista mancare special pentru betta, dar daca nu gasesti ii poti da mancare normala de pesti big grin funda te rog?happy

| RetardedRacoons a răspuns:

Ai grija ca betta nu suporta sa fie doi masculi in acelasi acvariu, se vor omora intre ei. Faci diferenta intre mascul si femele prin coada, masculul area coada mult mai lunga si culori mai vii, e mai frumos in alte cuvinte.

Nu inteleg ce vrei sa spui prin bol dar se recomanda sa nu tii pestii in acvarii cu pereti rotunjiti ca ii derutezi. 7 litri sunt foarte putini, incearca un acvariu mai mare de macar 20 30 de litri.

Inainte sa pui apa in acvariu este indicat sa o lasi la decantat o zi doua sa se adune clorul pe fundul vasului. Sau o poti fierbe si raci.

Nu spala niciodata acvariul cu detergent. Nu schimba niciodata toata apa deodata ci inlocuieste-o treptat cate o treime cam la o saptamana, ai grija ca apa noua sa nu aiba o temperatura mai mare sau mai mica cu mai mult de 2 grade decat cea care este deja in acvariu. Nu o torni deodata ci faci scurgerea lin printr-un furtun.
Scoicile si nisipul nu trebuiesc sa aiba muchii ascutite ca sa nu se raneasca pestii.

Hrana poate fi variata, poti incerca tubii uscati dar mai bine da-le hrana vie, o sa ti se para scarbos la inceput dar te obisnuiesti.

Atentie! Pestii mor mai degraba de supra-alimentare decat de foame, le dai doar cat mananca pentru ca restul hranei se va descompune in apa si va elimina gaze toxice pentru pesti.

Temperatura apei pentru Betta trebuie sa fie intre 28 si 30 de grade.

Betta prefera plantele care acopera suprafata apei.

De asemenea vezi ca se inmultesc foarte usor si sa nu te sperii daca vezi ca masculul ia in gura icrele ca sa le depuna, dupa terminarea actului de reproducere femela trebuie totusi indepartata din acvariul pentru ca isi va manca puii, masculul are grija de ei. De asemenea nu te speria daca-l vezi pe mascul ca strange anumite plante la un loc si ca face bule, asa isi face el cuibul unde va aseza icrele.

Ai grija sa asezi acvariul intr-un loc cu lumina dar nu chiar in bataia soarelui pentru a evita depunerea excesiva de alge. Evita de asemenea locurile zgomotoase. Daca esti fumator ar fi bine sa pui acvariul intr-o camera de nefumatori, fara spraiuri d-alea odorizante si alte prostii care ar putea sa otraveasca apa. E indicat sa ai un acoperis pentru acvariu. De pompa de aer presupun ca nu mai e nevoie sa mentionez, e obligatorie pentru ca ajuta mult la oxigenarea apei si la eliminarea gazelor toxice, cumpara-ti o prostioara d-aia care face ca bulele sa fie micute si un "robinet" ca sa reglezi puterea.

Nu arunca pestele brusc in acvariu ci lasa-l in punga in care l-ai luat sa pluteasca pe suprafata apei din acvariu ca si temperatura din interiorul pungii sa ajunga treptat la cea din acvariu, evita sa supui pestele la orice fel de soc termic. De asemenea adauga treptat cate putina apa din acvariu in punga.

Cam astea ar fi esentialele, daca esti hotarat cu pestii ai grija ca e boala grava, au trecut ani de zile de cand nu mai am acvarii si inca visez sa umplu casa cu apa.

| Sandu_Antonio_1990 a răspuns:

O sa ti fac eu un rezumat
1.pestii betta nu se suporta unii pe alții daca ii pui in același acvariu se vor bate pana mor
2.pentru doar un betta este de ajuns un acvariu de 5 litri
3.iti trebuie niste plante
4.mancare se găsește la pet-shop-uri eu am pentru al meu TETRA BETTA
5. Pesti sanatosi gasesti numai la crescătorii sau la pet-shop -URI unde sunt condiții bune NICIODATĂ SA NU IEI UN BETTA DE LA UN PET-SHOP CARE II TINE IN PAHARE DE PLASTIC