| VANTE a întrebat:

Bună seara oameni buni! am un bichon maltez în vârstă de 2 ani și 3 luni și astăzi am fost cu el la vaccinul antirabic anual și cum am ajuns înapoi acasă s-a comportat bine nu a dat semne că ar fi ceva in neregula înspre seară am observat că refuza să mănânce și doarme incontinu! e normala reacția?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna si intreaba veterinarul, care l-a vaccinat!

| ioana748 a răspuns:

Da, este reactie de la vaccin.
Lupoaica mea se simțea rau dupa fiecare vaccin, chiar vomita.
Doua zile nu prea era in apele ei.
Insa nu i am mai facut de vreo doi ani.
Chiar are stari urate dupa vaccinul anual.
Are 11 ani acum...
Am citit ca in Franța acelasi vaccin, cantitate, se face la 3 ani.
O sa si revina.
❤️

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Atata timp cat nu vomita, nu face diaree, nu are temperatura (ii poti lua temperatura bagand un termometru de oameni in fund, iar temperatura normal trebuie sa fie intre 38.0 - 39.2), sau nu are botul umflat, este relativ "normal" o reactie la vaccin in primele 24 de ore.

Mai multe detalii gasesti si aici: https://www.veterinarladomiciliu.ro/......si-pisici/
Cu stima!

| AsevioDGA a răspuns:

Buna parintii mei au un bichon maltez de 12 ani, primul si ultimul vaccin a fost cel impotriva parvovirozei pe care i l-a facut veterinarul in primul an de viata. De atunci cainele nu a mai vazut niciun vaccin decat vizite regulate sa verifice la veterinar starea de sanatate, cainele este mai sanatos si mai activ decat caini care au vaccinuri la zi. La fel ca si oamenii, animalutele pot avea reactii adverse la vaccinuri. Cel mai bine anunta medicul veterinar.