| vasilemicutz a întrebat:

Buna seara TPU! Am 13 ani si am gasit pe http://www.airsoftieftin.ro/Pusti-airsoft/Pusti-Spring/k ar98-lemn aceasta pusca de airsoft. M-am documentat foarte bine in privinta legii armelor si munitiilor si o pot cumpara. Stau la casa si am si gradina mare in care pot exersa tragerile. Cum as putea convinge parintii sa o cumpar (din banii mei)? Ajutati-ma va rog cat mai repede! Multumesc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai te contrazici. Daca poti cumpara de ce nu te duci tu? Sau stii ca n-ai voie de cat de la 18 in sus?

| vasilemicutz explică (pentru Salontanul):

Armele de airsoft sunt considerate jucarii si le poti detine la orice varsta. Problema e ca trebuie 18 ani pentru comanda.

| Salontanul a răspuns (pentru vasilemicutz):

Pai eu ce am zis? Ca n-ai voie de cat de la 18 ani in sus. Si tocmai de aia n-ai voie sa comanzi ca n-ai voie nici s-o detii. Mai citeste legea.
Din punct de vedere legal nu aveti nevoie de permis port arma pentru achizitionarea unei astfel de arme, insa conform Legii 61/1991 - Republicata trebuie sa fi implinit varsta de 18 ani.
Acelasi act normativ impune unele restrictii privind utilizarea, manipularea si transportul acestor tipuri de arme.

Aceste arme sunt destinate agrementului si nu autoapararii, iar orice expunere in zone publice atrage sanctiuni contraventionale, chiar si penale, cat si confiscarea acestora.
Totodata este absolut interzisa utilizarea acestora impotriva persoanelor sau animalelor. Armele de air-soft pot fi folosite doar in spatii special amenajate si in cadrul jocurilor organizate, iar pentru a evita eventualele accidentari se recomanda purtarea obligatorie a unor ochelarii de protectie.