| Danyy2016 a întrebat:

Bună seara TPU, am nevoie de niste sfaturi in legătură cu cane corso.
Vreu să dau la schimb o cățelușa AMSTAFF pui pe un cane corso mascul de 9 luni tigrat, as dori sa stiu daca la varsta asta se acomodează repede cu mine, îl voi lua de la p distanta de 1 km de casă pe drum există posibilitatea de a mă musca dacă nu mă mai văzut? Omul de la care îl iau a zis ca nu, voi ce credeți? Îl mai pot dresa la 9 luni, e deja prea matur pentru a se acomoda cu mine? Omul de la care îl iau îl are de 2 săptămâni și nu sa dat la el a zis până acum.
Îl pot dresa să atace la comanda?
Pe strada dacă vrea să se bată cu alt câine îl pot opri?
Vreu răspunsuri de la cine se pricepe sau are cane corso sau a avut, si de la cineva cu canisa de cane corso care se ocupă cu așa ceva
Nu îl iau să îl bat, sau să îl tortureze îmi place că e mare si ca păzește si apară, dar nu vreau să mă trezesc din senin cu Colți lui în mine. Mulțumesc!
Cel mai bun răspuns primește funda!

1 răspuns:
| Horologer a răspuns:

Din cate stiu eu Cane Corso e o rasa incapatanata deia ii dreseaza de la 2-3 luni.Cu toate ca arata foarte "facuti" ei pot fi blanzi; D chiar foarte.Depinde cum a fost crescut.Iar daca el vede o pisica pe strada sa zicem, raspunsu e nu..nu il vei putea opri, decat cu zgarda cu zimti daca stii la ce ma refer, depinde cum a fost crescut pana la urma.E vorba aia "animalul simte" iar eu zic ca esti o persoana care iubeste animalele, in timp se va acomoda.