| anonim_4396 a întrebat:

Buna spuneti-mi va rog frumos e greu sa cresti un rotweiller ca si companie nu pentru lupte paza si din astea.
Ca eu unul i-mi doresc de foarte mult timp sa cresc un catel ca ista.

Dar maicamea zice ca is rai, ca is fiorosi...

Daca poate sa i-mi spuna cineva cat mai multe despre el. Ca am auzit ca la dobermani daca nu ai dresezi si nu ai inveti cine e seful in casa devin ei un fel de satpan pe casa... nu gasesc termenul.

Si + ca am vazut unii rotweiileri tare ciudati adica unii avaeu un bot lung si capul nu era chiar asa de lat doar blana era la fel, iar alti am vazut ca erau mai mici si avea picioarele din fata mai lungi decat cele din spate.

Iar aia pe care ai stiu eu nu sunt asa sunt exact asa cum mi-as dori am eu unul bine proportionat.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt periculosi, am avut un prieten care crestea un astfel de caine, dresat de catre dresor specializat si intr-o zi din senin ia atacat sora.

| KodrutZ a răspuns:

La casa ar mai merge, la bloc e complet inuman sa cresti un ciine de talia asta, si un motiv in plus pentru el ca, la un moment dat, aparent fara motiv, sa te atace sau sa atace pe cineva apropiat.

| viotedy a răspuns:

Pai sunt tot felel de corcituri care se vand,de aia aratau aiurea, trebuie sa fii atent ce cumperi, nu sunt toti agresivi, de altfel se zice ca, cainele are caracterul stapanului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aha atunci ce caine ar fi bun?
Ma gandeam la un amstaff american...

| PiTbuLuL a răspuns:

Sall eu am 2 pitbuli si un rottweiler.Nai sanse sa il ti la bloc e caine foarte agresiv fata de straini pentru stapan si-ar da viata. Daca stai la bloc ti-as recomanda un prichinez.

| anonim_4396 explică (pentru PiTbuLuL):

Eu stiu ca si rottweileri sunt unii agresivi ca asa sunt invatati sau nu sunt socializati cu straini.
Am dreptate?
Dar un labrador sau un Amstaff America pur?

| PiTbuLuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Rottweileru chiar daca e socializat el are instinctul de paza si ataca orice intrus crede-ma eu de mic ma plimbam cu el pe strada si se juca cu oameni dar acum ar sfasia pe oricine calca la el pe pamant.Ti-as recomanda un amstaff sunt foarte afectuosi si frumosi si foarte energicibig grin.

| Alex_Sandu_1999 a răspuns:

Ala e Doberman si nu e chiar asa cum zice ma-ma ta.