Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu a luat o colivie si nu stim ce pasare sa ne luam. Colivia are 60 cm inaltime, 40 cm lungime si 30 cm latime, deci este destul de mare. Ce sugestii aveti? Vreau cat mai multe.

28 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Zebre australiene.
sunt mici si galagioase.
exact ce ai nevoie ca sa dea un plus de viata casei.

| mont a răspuns:

Un papagal? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana la urma mi-am cumparat un Agapornis. E foarte simpatic. Cand am sa stiu daca e fata sau baiat (cand implineste 6 luni) ii voi cumpara si un partener/partenera. Va multumesc oricum ca ati acordat timp intrebarii mele. happy

| Doctorfishadi a răspuns:

Depinde de buget.

| Happyjump a răspuns:

Perus,canar

| anonima0101 a răspuns:

Eu cred ca va trebuie un PAPAGAL! big grin

| IFlorin97 a răspuns:

Papagal,daca il iei de mic se ataseaza mai repede de tine, doar sa ai grija de el.

| OneReason a răspuns:

O, Maimuţâ.

| Varsson a răspuns:

Orice specie de papagal

| 16Gabriela a răspuns:

Astea sunt alegeri bune papagal sau canar. happy

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Canar,papagal gri-african, perusi, nimfele

| hamsterita29 a răspuns:

Un papagal ar incapea, dar doi nu, s-ar simti singur. mai bine ia-ti canari sau perusi

| user123456789 a răspuns:

Eu iti recomand perusi. Personal am doi (pereche mascul+femela) sunt foarte frumosi, cantareti, colorati. Poti sa iti iei si nimfa din aceea are unchiul meu. Ce vrei si ce iti place pana la urma. Bafta!

| MarianDeluise a răspuns:

Un Cal.

| Arsius a răspuns:

O astfel de colivie este pentru nimfe, insa eu iti recomand sa iei un perus pentru ca, desi este o colivie mare pentru un perus, cu cat un papagal are mai mult loc in colivie cu atat se simte mai bine si starea lui de sanatate este mai mare. Dar bineinteles ca nici daca iei nimfa nu este rau

| Zizica14 a răspuns:

Pentru o colivie destul de maricica cred ca ti-ai putea lua un papagal ara- am avut unul, a invatat sa-si zica numele:)
http://upload.wikimedia.org/......-Macaw.jpg - o poza de pe net a papagalului. Sper sa-ti fi fost de ajutor!

| AlexBossgoru a răspuns:

Ti-as raspunde dar esti stelist tongue

| Commandersmellofmoney a răspuns:

Psittacula eupatria sau Cacatua galerita
... ar fi mers un Ara Ararauna sau Amazona Aestiva dar sunt prea mari

| Papusika27 a răspuns:

Iti recomand sa incerci 2 perusi sau canari, chiar daca colivia este mare, este mai bine sa aiba loc decat sa se inghesuie! Funda?

| legolas007 a răspuns:

Poti sa bagi:perus,gulzi pasiari ft frumoase,pescarusi japonezi,turturele diamant,gould amandine,cintezoi,privighetoare,nimfa,papagal Ara, canar, corb, porumbei curcani, papagal jako,

| BoldyAnita a răspuns:

Doi canari ar fi minunati. Sunt pasari nu chiar mari, dar zboara foarte mult si asta ar fi un mediu perfect. Daca iti iei unul singur, sa fie mascul. Canta foarte frumos pana isi gasesc perechea.

Daca nu vrei canari, iti poti lua papagali. Nimfele, de exemplu, imita ce spui foarte des. Nimfa mea (luata din PetShop) a invatat numele unui vanzator de acolo. Zicea mereu "Mitica" laughing

| TheLie a răspuns:

Perus e foarte colorat

| Andrada145 a răspuns:

De exemplu iti poti lua un papagal, canar...nimfe,sunt foarte frumoase, perusi

| GesiLuko a răspuns:

Pai ati putea sa va luati 2 papagali. Presupun ca incap.

| Andrey123456 a răspuns:

Pentru inceput poti sa iti ei un canar ( sa fie pereche ) mie mi au facut si un puisor ii am de 2 ani

| Deffike a răspuns:

Ai putea sa-ti iei un papagal Ara. Sunt mari si daca stii sa ii dresezi repeta ce aud. :]

| Socina_Dan_1993 a răspuns:

Foarte prevazator. Incearca un corb, aduce noroc.

| RaniaShakhghiriyeva a răspuns:

Iei pasarea in functie de colivie, interesant...
ia un papagal