| sufletel13 a întrebat:

tocmai mi-am cumparat o broscuta testoasa si as vrea niste sfaturi de ingrijire venite de la un alt crescator si as avea si o intrebare... Cei de la Petshop mi-au spus ca trebuie un incalzitor. Eu cand eram mica am avut o broscuta testoasa si nu am avut incalzitor... Ce credeti?

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Eu am doua broscute Femela si mascul Este bine ca temperatura apei sa fie in jur de 25 grade In cazul cand nu ai incalzitor este bine sa-i ti langa calorifer perioada iernii

Abh
| Abh a răspuns:

Broastelor testoase trebuie neaparat sa le asiguri temperatura de 25-26 de grade, in caz contrar, nu mananca, nu se misca, hiberneaza. Daca e testoasa de apa, trebuie scoasa afara din apa 1-2 ora pe zi si lasata sa se plimbe. Ai grija insa fiindca se baga sub dulapuri, in unghere intunecate si sta acolo bine mersi. Eu mi-am pierdut asa broastele de cateva ori si de abia le-am gasit. Daca mai vrei sa-ti impartasesc din experienta mea, trimite-mi mesaj.

| miumiu a răspuns:

Si eu am una, nu are incalzitor, dar are un acvariu micut(normal)asa ca iarna sta pe calorifer!

| Mi$tiK a răspuns:

Mi-am luat si eu acum 2 ani, am pus-o in acvariu fara incalzitor, prima data nu manca, pe urma nu se mai plimba in acvariu statea nemicata, daca nu ii cumperi incalzitor, numai o torturezi.