| CristinaM28 a întrebat:

Buna, TPU! Acum 2 zile mi-am achiziționat o pereche de porcușori de Guineea (o femelă și un mascul de un an și câteva luni). Nu am știut prea multe despre ei, nu am știut că nu trebuie atinși încă din primele zile. I-am atins, i-am periat cu o mică perie. I-am și luat cu mine în pat, femela este mult mai calma decât masculul. Stiti cumva în cât timp se vor obișnui cu mine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Vor sta la mangaiat dupa ce se vor acomoda cu noua casa dar nu vor veni gen la tine sau sa fie foarte afectivi, sunt doar niste chestii pe care poti sa le mangai.

probabil in 1-2 saptmani se vor acomoda.

Ai facut o gresela mare ca ai mascul si femela, 1 pentru ca nu prea tind sa se inteleaga si 2 ca o sa te alegi cu o gramada de porcusori.

| CristinaM28 explică (pentru RoCkKiD):

Iti multumesc pentru sfat! Acum, pot spune ca procurorii nu sunt atât de speriati, s-au acomodat puțin cu mine si cu noua casa, asta ma bucura. Ma lasa sa ii mangai, dar dacă trec brusc, repede pe lângă ei, fug.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cinde22 a răspuns:

Trebuie sa te joci zilnic cu ei si sa le dai mancarica de la tine din mana asa prind incredere si nu le mai este frica. Si daca ai mascul si femela ar trebui sa i castrezi ca sa nu ai probleme pe viitor. Sunt animalute f inteligente si O sa vezi cu timpul o sa le cunosti personalitatile mai ales daca petreci mult timp cu ei. Si sunt animale de companie excelente, asa ca doar ai rabdare si incearca sa nu fii brusca cu ei ca sunt f sperieciosi.

| CristinaM28 explică (pentru Cinde22):

Iti multumesc pentru sfat! Acum, pot spune ca s-au acomodat puțin cu mine, nu sunt prea speriati. happy