| GiuliaMariaaa a întrebat:

Bună TPU!

Acum ceva timp una dintre țestoasele mele a murit, era destul de bolnava. Mi-a rămas una micuță care era prietena cu cea mare, o cumpărasem tocmai ca să-i țină companie. Atunci când s-a văzut singură în acvariu, broscuța a devenit cam tristă. Deși mă așteptam la moartea celei mari, tot m-a durut și m-am gândit mult înainte de a lua decizia de a cumpăra o alta. Am luat o țestoasă puțin mai mare decât cea precedenta, la fel ca cea mică (Nu știu sigur tipul, ma puteți ajuta? Are carapacea ascuțită, tâmple galbene și desene pe piele și burtă). Este destul de agitata și mancacioasa, contrar celei pe care o aveam. Țestoasa mica când doarme pe carapacea ei, când o musca. Ce aș putea sa fac ca să se împrietenească? Și cum pot include și fructe și legume în dieta lor, având în vedere că deși mănâncă mult, accepta doar creveți? Dacă îi dau altceva scuipă.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E posibil sa fie vorba despre "testoasa cu tample galbene" (chiar asa se numeste).
Trachemys scripta scripta (denumirea stiintifica) face parte din familia Emydidae si este o testoasa acvatica de marime medie.
Mai multe detalii in linkul de mai jos:
https://www.animalzoo.ro/testoasa-cu-tample-galbene-tot-mai-populara/