| vlad0002 a întrebat:

Buna TPU.
Acum patru zile am plecat intr-o excursie cu familia si ne-am lasat pisisca in grija unei rude.
Ieri seara, a cazut de la balcon (nu de la o inaltime mare) si a disparut. (A disparut in Galati, in zona Micro 19, in gradina de langa Dacia Service)
Intrebarea mea este, stie cineva cum imi pot gasi pisica? Am cautat in parcarile din jur si gradini, si nici urma de el, se sperie usor deci nu cred ca trebuie sa fi fugit departe.
Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Ioana803 a răspuns:

De cele mai multe ori, pisicile daca sar sau cad de la inaltime, cum ar fi un balcon, cel mai probabil se vor ascunde si vor tremura de frica.

Incearca sa cauti prin locuri inchise, mici, cum ar fi sub masini, prin tevi, gropi.

Incearca sa il strigi dupa nume, sa ai ceva de mancare la tine...

De cele mai multe ori, pisicile se intorc singure acasa.

Exista si probabilitatea ca un caine sau alte pisici sa o fi fugarit si sa se fi pierdut.

In cel mai rau caz, gandeste-te ca ai crescut-o cum ai putut mai bine si ca e pisica, pisicile stiu foarte bine cum sa se descurce singure pentru ca sunt animale vanatoare.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca obisnuia sa iasa din casa/bloc atunci nu are nimic, ca pana la urma pisica e animal salbatic, dar daca a fost crescut /tinut numai inauntru... sansele sa-o mai gasesti sunt mici: masini, caini Si alte pisici

| zăGhost a răspuns:

In afara de ce ti s-a mai zis, poti sa postezi anunt cu poza pe grupurile de Facebook din Galati, poate a vazut-o cineva.

| GabyT10 a răspuns:

Intreaba prin zona pe cei de la parterele blocurilor, pune afise si nu in ultimul rand fa o postare pe Facebook (fotografia ei + text cu zona unde s-a pierdut si un numar de telefon). Dupa ce postezi pe Facebook, distribuie in grupuri de animalute pierdute, lasa mesaje sau posteaza in cronologia paginilor cu animalute pierdute ( ex: Animăluțe pierdute sau găsite ). Multa bafta, sper din suflet sa o gasesti.

| ciumabubonica a răspuns:

Pune afise cu poza pisicii daca ai una sau poti si sa astepti deoarece este o pisica domestica si nu se poate descurca in salbaticie...se va intoarce inapoi acasa in cateva zile