| Bloodkidney a întrebat:

Am achizitionat de curand un pui de papagal "Marele Alexandru" si e cam nelinistit. Mereu tremura si cand apropii mana de colivie vrea sa ciupeasca. Ce pot sa fac? Si cand pot sa il scot din colivie ca sa incerc sa-l dresez?

1 răspuns:
| TobiRami a răspuns:

Păi, dacă spui că este abia achiziționat, eu recomand să îl lași în pace o săptămână, chiar două, să se acomodeze cu mediul înconjurător. Doar îi dai mâncare, apă și nu îl scoate din cușcă, decât pentru curățenie, dacă este nevoie. Dacă tremură și când nu știe că te afli în apropierea lui, du-l la un medic veterinar, pentru că ar putea fi și bolnav. Cu dresarea se începe mai târziu, după ce se obișnuiește cu tine și cu tot ce este în jurul lui și nu îi este teamă de tine. Dar, dacă te vei duce la medic cu el, îi poți cere sfaturi și pentru dresaj.