| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Bună TPU, după cum ştiţi...am rămas doar cu un papagal,-băiatul deoarece fata a murit. şi mă gândeam să mă apropii de el, să îi fiu alături.
De multe ori am încercat sa bag mâna la el, în colivie, dar fuge prin colivie, şi nu mă lasă să pun mâna pe el. Oricum mi-e cam frica acum, sincer vorbind mi-e să nu ciupească. De fiecare dată când îl dau afară mama il prinde... îi prindea...
Acum fiind lângă mine colivia aş vrea sa încerc sa bag mâna...cum să procedez?
este posibil să ciupească, nu?
funda!

Răspuns Câştigător
| DildăuPaispe a răspuns:

Nu incerca sa-l prinzi. Intinde aratatorul si tine-l in cusca pana isi va da seama ca nu esti un pericol. Apoi pune-i degetul usor la picioruse si asteapta.
P.S. E nevoie de rabdare!
P.P.S. Condoleante pentru papagalita happy

4 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Nu mai incerca sa-l mangai ca nu este o pisica. Mai mult stresezi pasarea si papagalii sunt foarte sensibil la stres, iar prea mult stres poate sa-i omoare. Papagalii sunt pasari sociabile si nu prea suporta sa fie singuri, iar plictiseala le provoaca stres, iar stresul poate sa-i omoare, pentru ca le slabeste sistemul imunitar. Si un om poate sa moara daca este prea mult stresat. Mai cumpara un papagal, ca sa aiba companie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fii mai multe motive ca si oameni, animalele sunt si ele marcate psihic si datorita a ceea c s-a intampla el s-a indepartat si este sepriat sau poate asa e firea lui. Incearca sa vb cu el si cand bagi mana sa nu faci asta brusc si chiar daca te ciupe sa nu tipi la el ca va fi si mai speriat.

| gabyslk_7182 a răspuns:

Da este posibil.Papagalul meu sta pe umar, pe cap, pe deget peste totmananc cot la cot cu mine).La inceput lasa-l liber mereu prin casa si vb cu el... dupa care o sa vezi cat de mult te apropii de el! Sper ca te-am ajutat