| IIIx333III a întrebat:

Am dat anunt pe un site, in care spuneam ca motanul meu vrea o fetita. Zis si facut! A venit pisica, doar ca am dat peste o mica problema. Nu vrea sa se apropie de Smigle. Este foarte salbatica. Ne maraie si ne scuipa daca ne apropiem putin mai mult de ea. De ce face asa? E posibil sa nu mai fie in calduri? Ce putem face...sa chemam proprietarul sa o ia inapoi?

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna adry,
Nu e posibil ca femela sa nu mai fie in calduri. Doar acum incepe perioada imperecherii.
Motivul pentru care e salbatica este din cauza fostilor proprietari. Ori s-au comportat foarte batjocoritor cu ea si au facut-o sa fie mai sperioasa, ori e din cauza mamei femelei care era si ea sperioasa.
Nu ai zis ce varsta are femela. Daca e inca tanara 1-2 ani exista sansa sa ii mai poti castiga increderea. Crede-ma ca va fi foarte greu si nu vei putea sa o schimbi 100%. Vorbeste cu femela, mergi langa ea incet, joaca-te cu ea cu o funie/bat pe care sa o faci sa il urmareasca, joaca-te cu ea cu o mingiuta mica care sare si cand mingiuta vine la tine si pisica urmareste mingea mangai-o cu blandete doar o data. Pisica se va trage sau se va marai dar ai grija sa nu te muste. Nu insista sa o mai mangai inca o data. Adu-i carnita. Cheam-o la tine si pune carnita in fata ta si tu stai jos pe covor. Daca pisica ia carnita si fuge cu ea, taraste-te pana langa ea si mai ofera-i o bucatica. Daca sta langa tine s-ar putea sa mai vrea o bucata de carnita si inainte sa i-o dai mangai-o cu blandete.
Ai nevoie de foarte, foarte multa rabdare. Sa nu te enervezi si sa o iei sa o scuturi sau sa zbieri pentru ca va fi si mai rau.
Cat despre proprietar, e posibil sa nu iti mai raspunda la telefon sau sa vrea sa o ia inapoi pentru ca din cate se vede astepta sa se scape odata de pisica. Poti sa incerci daca vrei, dar, cred eu ca va fi o pierdere de vreme.
Succes si toate cele bune.
Pa, pa