| KoallaBăă a întrebat:

Am doi perusi(adulţi ) si de ceva vreme tipa încontinuu.
Numai seara e mai linişte când se întunecă.
Aveţi idee ce as putea sa fac?
Cel mai folositor răspuns-funda :*

Răspuns Câştigător
| lovemeoana a răspuns:

Aaa...scuze. pai te pot ajuta si asa. perusii daca nu dorm suficient (peste 10 ore) atunci ei devin foarte agitati.si o sa iti dea sigur dureri de cap. eu le acopar colivia cu o husa speciala. care permite coliviei sa aiba destul aer dar ii si ajuta pe ei sa doarma (le face intuneric si ei incep sa se odihneasca) poti cumpara o astfel de husa sau pur si simplu poti pune o bucata de material care sa acopere colivia. sper ca acum ti-am fost de ajutor. succes :*

| KoallaBăă explică (pentru lovemeoana):

Si eu ii acopar cu o paturica subtire in fiecare seara.
Inainte ii tineam in balcon, unde de obicei era galagie de afara.Dar acum ii tin in camera(unde e liniste) si nu sunt atat de agitati.
Oare galagia sa fie cauza?

| lovemeoana a răspuns (pentru KoallaBăă):

Posibil ca pana la urma si ei sunt fiinte. daca ai vrea sa te odihnesti si ar fi galagie? iti dai seama...cam asa se intampla si la ei :*

6 răspunsuri:
| blackyblack a răspuns:

Da-le drumul prin camera, ai mei se linistesc cand le dau drumul. Pana sa ii scot din colivie tipa f tare. Poti sa mai iesi afara din camera si sa le inchizi usa pana se potolesc. Succes!

| PinneBerry a răspuns:

Poate ca ori ii doare ceva ori vorbesc prin limba lor. Am avut si eu trei perusi dar fiindca stateam atunci la parter la bloc o pisica i-a zgariat sa s-au imbolnavit, au murit...a fost trist. S-ar putea sa ii doara ceva, daca e asa, Dale cu degetulusor pe cap si pe spate. Daca nu se intampla nimic si nu se potolesc trebuie sa ii duci la veterinar dar inainte sa faci asta trebuie sa te asiguri daca ei doar vorbesc.Iti poti da seama ca vorbesc intre ei cand se uita unul la altul sau daca nu se feresc unul de altul. Poti sa le dai si drumul prin casa sau sa le faci un traseu din ce vrei tu.
Sper ca te-am ajutat! Funda?