| miumi a întrebat:

Am doi perusi si nu stiu care este femela si masculul! DAU FUNDA PE LOC!

Răspuns Câştigător
| noname1308 a răspuns:

Iti poti da seama dupa culoarea narilor. Masculii au culoarea albastru inchis (sunt cazuri cand pot avea narile mov) iar femelele au o culoare bej-maroniu. Sper ca te-am ajutat :3 funda?

2 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

În general, determinarea sexului la papagali este o sarcină dificilă și, în general, se recomandă să apelați la ajutorul unui specialist - un crescător sau un medic veterinar. Metodele sunt variate, de la determinare tactilă la operație chirurgicală sau testare ADN.
Una dintre metodele mai ușor de aplicat pentru posesorii de peruși și care nu implică o tehnică invazivă, deci traumatizantă pentru pasăre, este determinarea sexului în funcție de colorit. Unul dintre indicatorii cei mai siguri este zona cărnoasă de deasupra ciocului (practic, "nasul"), care este colorată în albastru intens la masculul adult și în beige ciocolatiu la femela. Culorile se "adâncesc" în perioadele de împerechere, devenind ceva mai închise, mai profunde.
Atenție, însă - culoarea acestei zone cărnoase de deasupra ciocului poate să înșele proprietarii de peruși fără suficientă experiență, întrucât la femelele foarte tinere este colorată în albastru deschis, alburiu.
Determinarea sexului la pui
Când sunt pui, nările (aflate în aceeași zona cărnoasă de deasupra ciocului) sunt colorate în roz la mascul și albe la femelă. Numai bine!

| AlexAleex a răspuns:

Trebuie sa te duci la un specialist pentru treaba asta.