| anonim_4396 a întrebat:

Salut as avea o intrebare am 2 papagali perusi si nu stiu exact daca sunt femela si mascul ma ingrijoreaza deoarece la (femela)are nasul violet cam...http://www.bellaonline.us/birds/YoungMaleBudgieCere.jpg iar la cel care cred ca e masculul il are in permanenta albastru ma ajuta careva? mentionez ca ambii perusi i-am achizitionat acum un an

Răspuns Câştigător
| AlexDoud a răspuns:

Aha ca sa identifici sexul perusilor te uiti dupa nasul lor :la femele nasul e de culoare galben deschis sau maronii iar la masculi narile su de culoare albastre sidefii.sar putea ca tu sa ai doi masculi in colivie.si eu am doi perusi si am avut aceeasi problema ca tine si mi-am dat seama ca am doi baieti. sper ca te-am ajutat. fundita?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da aşa este... şi eu am avut peruşi, ţi-am mai scris la o întrebare.
Cea cu nasucul violet este femelă, iar celălalt mascul! happy
Sunt pereche, dar ca să mai facă şi ouă, pui trebuie să fie cel puţin patru. Să-şi aleagă fiecare jumătatea! happy
Bye bye!