| larisa1 a întrebat:

Am o catea care nu mananca de2 zile doar bea apa.Am incercat sa o hranesc dar a vomitat tot.Ce boala are? I-am dat o pastila de burta dar a vomitat-o si pe ea cu mancarea.

Răspuns Câştigător
| Georgianutza a răspuns:

Iti recomand sa mergi la veterinar, dar daca vomita tot (aratand ca o spuma), inseamna ca a fost otravita sau a mancat cv otravit.

8 răspunsuri:
| TaNaNaNaNa a răspuns:

Eu i-am dat Rombendazol 1 pastila/kg, jumatate de pastiluta de Calciu cu vitamina D si jumatate din pastila de Fier, Si am hranit-o fortat cu seringa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumpără-i de la medicul veterinar un antiparazitar intern, ar fi bine să te duci cu cățelușa să-i facă (injectabil) si un antibiotic.
Dacă era o toxiinfecție alimentară trebuia să-și mai revină, sper că are vaccinurile făcute! Altfel e rău...
Nu-i da pastile "după ureche", că-i faci și mai rău!
Poate ai niste carne de pui prin frigider, o fierbi, nu i-o dai crudă. Fă-i o supică de pui! Va trebui să i-o dai forțat cu o seringă (fara ac), pe bot, doar supa (daca nu vrea carnea). Neapărat!

| LIN2010 a răspuns:

Trebuie dusa de urgenta la un veterinar, poate sa fie otravire(Doamne fereste)sau pote sa fio o bola numita jigodie (nu este un afront adus cainelui) daca este instalata boala se pote trata, dar rata de mortalitate este mare. Sincer imi pare rau de situatie, succes.

| Slendăriț a răspuns:

Asta trebuie sa-ti spuna un veterinar.Ei sunt specialisti.Dar daca nu ai prin apropiere sau deloc unul in orasul/jud. tau iti recomand sa te uiti aici:
http://www.animalutze.com/articole/bolile-cauzate-de-ba-0.php
http://www.animalutze.com/articole/parvoviroza-canina.php
http://www.zooland.ro/......-6199.html

| lover123 a răspuns:

Asa am avut si eu o catelusa cand era mica vomita mereu ceva alb ca o spuma si nu mai manca dar si-a revenit singura nu am ajutat'o cu pastilehappy

| AlliCeAntrax1 a răspuns:

Veterinar. Nu risca sa ii dai medicamente pentru alta boala!

| suntaleex a răspuns:

Degeaba catelusa are parvoviroza mai bine te duci repede cu ea la perfuzii ca altfel nu mai are mult de trait o sa inceapa sa vomite cu sange si se chinuie si moare in 4 zile mi-a murit o catelusa bichon acum 4 zile la fel la fel nu ai vaccinato la timp sper sa scape

| larisa1 explică (pentru suntaleex):

Pana la urma a scapat peste cateva zile si nu mai avea nimic si a inceput usor usor sa-si revina acum e bine.nici macar nu a fost nevoie sa o duc la veterinar