| DemiLovatoHart a întrebat:

Am un caine bichon maltez de 2 luni. astazi a vomitat de 3 ori mancarea si de cateva ori a vomitat saliva. il hranesc cu Royal Canin mini. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Mai mult ca sigur ioana100 si iuefo nu au bichon maltez laughing este foarte bine ca il hranesti cu Royal Canin, nu ii da mancare gatita! Varsta potrivita pentru a desparti puiul de mama incepe la 6 saptamani, crede-ma happy am doi bichoni sanatosi, nu vorbesc din auzite cum fac altii. Cauza faptului ca a vomitat, as zice eu happy este o raceala, iritatie in gat, du-l la veterinar si cu o injectie sau doua vei rezolva problema. Este perioada virozelor la catei, fa bine daca il scoti la plimbare, da-i o hainuta pe el ca e inca micut si raceste repede. Daca nu e viroza, inseamna ca a inghitit ceva ce nu i-a priit, ei au obiceiul de a baga tot ce gasesc in gura, daca ai plante ornamentale in casa si el ajunge la plante, va incerca sa le manance happy asa au facut ai mei. Oricum, e ceva normal la bichon sa vomite o data la cateva saptamani sau cand nu le prieste ceva happy asa isi regleaza ei digestia, insa simptomele prezentate de tine nu sunt normale, nu au legatura cu Royal Canin, este mai mult ca sigur o viroza, du-l la vet si va fi binewinking multa sanatate la pufos!

5 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Varsta minima de a lua puiul de la mama este de 12 saptamani.
Cauzele pot fi multiple, pe cale interna, externa sau chiar emotionala! cel mai bine ar fi sa consulti un medic veterinar, pentru binele cainelui.La varsta actuala, trebuie sa aiba doua vaccinuri facute:unul la 6saptamani(impotriva parvoviroze) si la 8saptamani(vaccin tetravament), pentru verificarea exstentei acestor vaccinuri obligatorii, te poti consulta cu canetul de sanatate sau cu crescatorul, de unde provine catelulhappy
trebuie neaparat sa consulti un medic veterinar, nu este normal ca un caine sa vomite asa des.Mult succes!

| Giovanna a răspuns:

Whatever happy eu raman la ideea racelii, macar sa ne spui ce a avut catelul pana la urmawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pe lângă ceea ce a spus foarte bine ioana 100, aș adăuga următoarele: ar fi mai bine să-i dai hrană gătită în casă decât cumpărată de la magazin. Oricare mâncare de la magazin, chiar și cea mai scumpă, conține conservanți, coloranți, arome sintetice, etc. Câinii sunt animale cu ficatul sensibil și nu le face bine astfel de mâncare. Unii sunt mai rezistenți și nu se observă. Alții reacționează mai tare la aceste otrăvuri. Probabil că al tău e mai sensibil.
Uite doi câini hrăniți cu mîncare gătită: 1/3 orez sau paste făinoase sau mămăligă + 1/3 legume (fasole verde, morcovi) + 1/3 carne (pui sau vită) - totul fiert și cu puțină sare.
http://zinnaida.ro/2012/11/07/joaca-kory-si-bella-8-fmt75/

Răspuns utilizator avertizat
| kytty12 a răspuns:

I-ai facut deparazitarea interna s-ar putea sa aiba viermi intestinali poti sa te duci la doctor sau sa te duci la farmacia veterinara si cumperi o pastila pentru viermi intestinali, o intrebi pe vanzatoare cum se administreaza.