| TeGuppi a întrebat:

Buna TPU.
Am o femela labrador de 4 luni.
Eu nu consider ca ar trebui sa ii pun botnita, fiind o rasa blanda si un caine neagresiv.
Sunt obligat de lege sa ii pun botnita?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alina2k18 a răspuns:

Conform legii, labrador nu este rasa periculoasa/agresiva.
categoria I: câinii de luptă și de atac, asimilați prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog și metișii lor;

– categoria a II-a: câinii din rasele American Staffordshire Terrier (Amstaff), Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso și metișii lor.

| TeGuppi explică (pentru alina2k18):

Sa inteleg ca doar aceasta categorie de caini trebuie sa poarte botnita obligatoriu?

| alina2k18 a răspuns (pentru TeGuppi):

Daca sunt dresati si nu sunt agresivi nu neaparat, se primeste amenda maricica daca un caine din acea categorie nu poarta botnita si a atacat pe cineva.
Labradorul pe langa ca este foarte inteligent este si cuminte deci nu ii pune botnita, si daca iesi cu el nu esti obligat sa ii pui.

3 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Doar dacă se dovedește agresiv. Este rasa utilitară.