| xStefiy a întrebat:

Am o intrebare Am un porcusor de guineea si famila ( eu mama tata ) plecam la o nunta si plecam cam trei zile ca merem si pe la bunica si este ceva drum vreo 100 de km... de la noi pana la bunici si nu stiu cu cine sa las porcusorul am vorbit cu bunica me dar ei ii e cam frica dar o tine doar in balcon daca vreau si la ea in balcom e soare tata-l meu nu ar prea vrea sa o luam cu noi la bunaca cealalta unde merem la nunta... dar l-as putea convinge as putea sa o iau cu noi? Parinti zic sa o lasam acasa si sa ii pun multa mancare dar sunt trei zile chiar daca ii pun si plete si fan si legume ( morcov si castravete ) voi ce ati face? va rog mult sa ma ajutati! Dunditza daca vreiti! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Să ştii că am avut şi eu un porcuşor de guineea. L-am îngrijit foarte bine, a trăit 7 ani şi a murit acum câteva luni din cauza unei boli. Deci, îţi voi vorbi din experienţă.

Uite, eu şi familia mea când plecam deseori nu îl lăsam în grija cuiva. Îi schimbam rumeguşul înainte să plecăm, îi puneam câţiva castraveţi, morcovi, măr, varză, pătrunjel şi apă şi îl lăsam acasă. Să ştii că atât timp cât au mâncare şi în cuşcă este curat, ei pot rezista şi o săptămână singurei.

Nu te complica să-l duci la nicio bunică. Fă-i curăţenie, pune-i multă mâncare şi lasă-l acasă. Fii fără grijă, nu va păţi nimic.

Pa-pa.

3 răspunsuri:
| NuMaContrazice a răspuns:

Roaga un prieten sau pe cineva sa-l tina, un vecin poate.Nu il poti lua cu tine pentru ca il stresezi si e un animal foarte sensibil.Nu il poate tine pe balcon pentru ca porcusorii nu suporta caldura si poate muri, si seara e si frigut si se poate imbolnavi.Si nu-i poti baga prea mult de mancare pentru ca poate manca prea mult si poate avea probleme dupa aceea, sau i se strica mancarea.
Cel mai bine e cum ti-am spus, vb cu un prieten sau un vecin sa-l tina el.

| Florentina_7104 a răspuns:

Nu te ingrijora, cu suficienta mancare va rezista trei zile singur.