| anncutsa a întrebat:

TPU! am o intrebare pentru cei care se priep la catei.
Am un Bichon Havanez de 2 ani ( suntem in Germania ). Acum cateva luni a facut diaree pentru ca mama i-a dat oase de porc. L-am dus la doctor i-a facut tratament. I-a trecut dar doctorul mi-a zis in caz ca are din nou imi da nise pasile, peste cateva zile a facut din nou ( dar diaree cu sange si pipi cu sange ) i-am dat pastilele si se pare c-a avut efect, I-am rugat din suflet pe parintii mei sa nu ii mai dea mancare de om. dar se pare ca nu m-au ascultat desi il iubeste mult, se vede asta crying
Aseara i-au dat carne fiarta si niste ( bile prajite cu orez fiert, nu stiu cum se cheama, este o reteta Italiana) iar l-a apucat.Am inceput sa plang atunci cand l-am vazut ca din nou a vomitat galben si a facut diaree, iar mama s-a jurat ca ea nu ii mai da niciodata mancare si nu o mai intereseaza!
Iar acum m-a lasat singura sa am grija de elcrying. nu mai stiu ce sa fac, plang incontinuu, poate ca este doar un caine dar chiar il iubesc!
Va rog din suflet daca stiti si vreti sa ma ajutati cu un sfat! Ofer fundita!
Multumesc, pentru ca ati avut rabdare sa cititi!

Răspuns Câştigător
| glamour a răspuns:

Pai ce sfat am putea sa iti dam. Cumpara cainelui o hrana speciala pentru cainii, o hrana premium sau chiar superpremium(acana, eukanuba, royal, pro-plan de la purina, biomill) poate manca si orez insa fiert nu prajit, mai poate manca un galbenus de ou pe saptamana, branza nesarata, iaurt si smantana nu prea grase. Ideea e ca trebuie sa vezi cu ce ii merge bine cainelui, daca face diaree schimbi mancare. Cand schimbi hrana aceasta trebuie sa se faca treptat de exemplu 90% hrana pe care o manca inainte si 10% hrana noua, 70% hrana veche si 30% hrana noua pana cand va fi 100% hrana noua, asa nu ii vei da stomacul peste cap. oasele nu fac bine, se pot face aschii afectandu-i stomacul grav. Nici niste vitamine nu ar strica dar recomandate de medic sau de crescator si administrate asa cum trebuie nu aiurea.

7 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

Mama ta nu ar fi trbuit sa se supere, ar trebui sa inteleaga, dar uneori parintilor le sunt asa de dragi animalele copiilor incat uia si se lasa pakaliti de ochisori aia blanzi ai catelusilor. vorbeste cu mama ta si spune-i sa se abtina sa ii mai dea asa ceva, tu nu i-ai interzis sa se apropie de el, ai rugat-o ceva in legatura ca hrana.si acum reiai catelusului tratamentul ca pastilute.cand se face bine, incearca sa ii dai hrana umeda(conserve) pentru catelusi.gasesti la magazinele pentru animale, presupun avand in vedere tara in care te afli.si ii poti da si bobite pentru catei. vorbeste cu veterinarul si cu vanzatorul de la magazin si vei afla ce este bine sa ii mai dai catelusui sa manace

| ATHOS a răspuns:

Sfatul meu este sa ii cumperi hrana speciala pentru catei (de ex. Royal Canin) intrucat acestea contin exact ingredientele de care are nevoie.
Bafta!

| larysukx a răspuns:

Cainele meu tot asa cand a avut un an nu manca nimic si tot vomita in continuu, nu stiu ce vomita ca nu manca nimic si nici nu bea apa.am fost la veterinar si i-a facut o gramada de injectii si a spus ca daca nu ii trece sa venim sa ii mai faca dar am vazut ca il chinuia prea mult si am mers altundeva.acolo i-a facut perfuzie ca sa-l hidrateze vreo jumatate de ora si a spus sa nu ii dau de mancare chiar daca cere numa apa.si chiar a inceput sa ceara mancare(cainele meu tot mancare de om manca dar dupa asta am inceput sa ii dam boabetongue). de atunci nu mai am probleme cu el... poate ca a mancat ceva de afara ceva otrava. poate sa fie o cauza.vecinii mei au pus otrava pentru soareci si imediat m-am gandit la asta. dar cunosc caini de aceeasi rasa care manca oase si mancare gatita si nu au nimic.nu stiu.consulta mai multi veterinaritongue
sper ca te-am ajutattongue

| anncutsa explică:

Elena@ acum nu face cu sange, doar diaree si vomita.

| anncutsa explică:

Larysukx@ aici nu se arunca otrava, sunt in Germania. desi nu are cum sa fie otravit, sigur este de la orezul prajit care i l-a dat mama sad. este foarte sensibil la mancare. sad

| elena_2989 a răspuns:

Nu este tocmai bine ca a facut diaree cu sange...trebuie mers la doctor cu el! Cateii nu au voie prajit, doar fiert: orez fiert cu legume si cu piept de pui... oasele nu sunt bune ca pot perfora stomacul! Mergi la doctor cu el!

| elena_2989 a răspuns:

Am gasit ceva sper sa te lamuresti cumva si sa te ajute!
Diareea poate fi de mai multe tipuri:

- daca nu se inregistreaza defecari frecvente, ci doar ocazionale, se poate considera de natura fiziologica (la nou-nascuti; in cazul intolerantei la unele alimente, sau daca aceste alimente sunt bogate in apa, vor rezulta fecale mai moi decat in mod obisnuit; la animale care au un comportament usor nervos, in cazul unor emotii puternice; la animalele paralizate se pot produce unele defecari involuntare). Nu este recomandata in aceasta situatie administrarea medicamentelor antidiareice, acestea marind riscul producerii unor dezechilibre, decat sa conduca la ameliorarea situatiei.

- diareea poate sa apara si in urma unor afectiuni de genul constipatie, supraincarcarea stomacului, etc., ca reactie de adaptare (sau readaptare) a organismului –localizarea si indepartarea acestor cauze stopand si diareea;

- daca starea generala este buna si singurul simtom clinic este diareea, poate fi cazul unei dispepsii hipoclorhidrice;

- daca se constata o cantitate mare de fecale eliminate, foame exagerata – se poate suspecta o insuficienta pancreatica cronica sau parazitism intestinal (acesta din urma poate fi eliminat prin efectuarea unor deparazitari regulate);

- tot in cazul unor parazitoze se pot inregistra fecale "apoase". Daca aceast tip de diaree este insotit si de anorexie, deshidratare, astenie, hipotermie poate fi vorba de o enterita difuza, cu posibilitatea de a afecta si unele organe interne (spre exemplu, ficatul);

- fecalele "coafate" sau gleroase se intalnesc in cazuri de obstructie intestinala (fiind insotite de constipatie), colite, rectite, etc;

- sangele in fecale – sub forma de cheaguri, strii – reprezinta semnalul unor enteroragii sau gastroragii (hemoragii la nivelul mucoasei intestinale sau gastrice) - ulcere digestive, diateza hemoragica, corpi straini, etc.

- administrarea exagerata a unor antibiotice care provoaca distrugerea masiva a unor microorganisme de la nivelul colonului si cecumului, intreruperea sintezei unor vitamine –se poate traduce prin colica si diaree severa;

- in cazul ingerarii unor substante parasimpatice (insecticide organofosforice, neostigmina) sau unor toxice ( saruri de sodiu, sulfati) se poate produce de asemenea o diaree cu deshidratare puternica.

Medicatia antidiareica cuprinde mai multe tipuri de remedii: se pot administra substante mucilaginoase, substante adsorbante, astringente (cum sunt spre exemplu unele droguri vegetale – afinele), sau antibacteriene digestive (acestea fiind utilizate mai des si intalnite sub forma unor preparate comerciale ca Saprosanul sau Furazolidonul).

Pe langa substantele medicamentoase administrate se recomanda si o dieta corespunzatoare precum si mentinerea unor conditii corespunzatoare de igiena in adapostul animalului.

Totusi, inainte de aplicarea unui tratament sau administrarea unor medicamente este recomandata vizita la medicul veterinar. Acesta va corobora datele prezentate de proprietar cu examinarea animalului si se va pronunta asupra unui tratament adecvat.