| PetreAlexandraValentina2007 a întrebat:

Am o intrebare urgenta.

1. Cum se ingrijeste o catelusa gestanta?

Ps : Am gasit o pe strada si are 3 ani. Asa a spus veterinarul.

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

De preferat sa o ti in casa...veterinarul a facut un ecograf sa iti spuna aproximativ cam cate zile mai are pana fata? Daca nu o ti in casa.Ar fi bine sa ii cumperi mancar acum pe perioada gestatiei mancare de calitate adica mancare din cabinet.E ceva mai scumpa dar o sa fie sanatosi si ea si puii.Pedigree sau chappy si astea din comert nu au nutrientii necesari pentru o catelusa gestanta.Sa fi atent cand incepe sa aiba contractii. eventual sa o duci la veterinar daca vezi ca cam intr-o ora nu poate sa scoata primul pui.
Daca o apuca noaptea si nu poti merge la veterinar pregateste prosoape curate sau carpe curate.O sa o lasi sa scoata ea puiul..nu tragi tu de el. Dupa indepartezi placenta(e destul de scarboasa ca si consistenta) si cu o carpa cureti puiutul prin miscari antrenante pe tot corpul si gurita si nasucul.Nu o sa respire la inceput. Puiul o sa stea pe lateral si cu un deget apesi pe torace.Si la vreo 30 de apasari faci o respiratie gura la bot.Ca sa ti minte ritmul fredoneaza melodia de la BeeGees-Stayin Alive.
Continui pana cand puiutul o sa urle.S ar putea sa dureze si juma de ora sa il resuscitezi.Dar crede-ma ca e cea mai frumoasa senzatie din lume cand vezi ca puiul respira.
Dupa pui puiutul intr-o cutie cu prosoape langa un calorifer...ideal ar fi sa suga chiar in prima ora de la mamica.
Spor si sa te bucuri de ea si ei!

| PetreAlexandraValentina2007 explică (pentru Rocsid):

Am facut o ecografie, dar mi-a spus doar ca va fata 7 pui. Ca mancare ii dau Taste of the willd cu somon afumat. Stii unde pot gasi locurile ala unde nasc catelele? Seamana cu o cutie mare are usa, dar nu i din carton si nici plastic. Stiu ca e o exprimare ciudata.

| Rocsid a răspuns (pentru PetreAlexandraValentina2007):

Nu cred ca e nevoie de cutia aceea speciala..simplu fapt ca are un prosop sau o paturica a ei e suficient.

| PetreAlexandraValentina2007 explică (pentru Rocsid):

Imi mai poti spune ceva ca sa stiu cand incepe fatare? Adica e nelinistita etc.

| PetreAlexandraValentina2007 explică (pentru Rocsid):

Si acolo unde am scris ca va fata 7 pui voiam sa scriu 3 pui.

| Rocsid a răspuns (pentru PetreAlexandraValentina2007):

O sa devina nelinistita si o sa aiba contractii puternice... Posibil si sa se ascunda pentru a fata linistita...asta daca a mai avut pui inainte. Poate o sa aiba si ceva secretii inainte dar nu neaparat.

| PetreAlexandraValentina2007 explică (pentru Rocsid):

A fatat! Si inca ceva ultimul mesaj cu 3 pui nu trebuia sa scriu aici. A fatat 7 pui sanatosi si mancacosi! 3 baieti si 4 fete.

| Rocsid a răspuns (pentru PetreAlexandraValentina2007):

Felicitari,bunicuto!
Ma bucur ca totul a fost in regula si sa te bucuri de toti 8 blanosi.
Sper sa ai destula energie pentru ca atatea mogaldete o sa te sece.
Un ultim sfat. daca vrei sa dai puiutii fa-o doar dupa ce au 2 luni..pana atunci sunt mult prea mici.

| PetreAlexandraValentina2007 explică (pentru Rocsid):

M am gandit sa i tin ca i pot intretine cu mancare, etc si afara ii scot 3 ore pe zi, undeva pe un camp si e si un lac unde se pot balaci. Si sunt 7 blanosi. Cred ca mama lor a fost la prima fatare ca a trebuit sa fac eu treaba cu ruptul placentei, etc.

11 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

O poti ingriji mai ales in perioada asta rece,in casa,acum depinde unde stai,la bloc,la casa, si sa ii oferi mancare tot timpul, sa nu ii lipseasca mancarea si caldura, atat doar, eu asa consider

| PetreAlexandraValentina2007 explică (pentru DaniTDCI):

Stau la bloc si o tin intr o camera unde e calorifer, acolo i am pus un cos un sa doarma, i am pus mancare, etc.