| Bibuşca a întrebat:

Am o mica intrebare si va rog dati-mi cate mai multe raspunsurihappy eu m-am gandit sa-mi iau un bichonel si nu stiu de care sa aleg sa iau un bichon maltez, havanez, bolognez sau frise eu as fi vrut un bolognez dar intrebarea mea e cate kg au ei la maturitate si care sunt bolile si ce mananca [rasele bichon] va rog mult ajutati-ma. Multumesc anticipat dau fundita kiss pentru cel mai bun raspuns

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu am frise fetita de un an jumate. Are 4 kg. Este foarte inteligenta si ascultatoate (toti bichonii sunt inteligenti). In general fetele sunt mai ascultatoare si mai mamoase, baietii sunt mai independenti si nu asculta chiar asa de stapan ca o fata. Ei sunt vesnic in cautate de femele in calduri si daca simte una nu te mai intelegi cu el zile intregi.
Legat de boli, sa stii ca bichonii sunt printre cele mai rezistente rase si nu au boli specifice. La majoritatea le curg ochii, dar nu e o boala. Asa au ei lacrimile colorate. Si mai pot avea probleme cu urechile, daca nu sunt toaletate corespunzator sau le intra apa in urechi dupa baie. Adica parul din urechi trebuie smuls ca retine umezeala si pot face otita. Asta din cauza ca au urechile lasate, nu sunt ridicate ca la alte rase si nu se aerisesc de la sine.
Legat de mancare, ideale sunt boabele de calitate (Royal Canin si Hills, restul sunt porcarii). Bichonii sunt in general sensibili si pot face usor alergii sau se pot strica la stomac de la mancaruri proaste. Si strict interzisa mancarea gatita. Il omori cu zile. La 3 ani va avea deja ficatul marit si multe probleme ca un caine de 15 ani.
Dar te avertitez ca au nevoie de multe chestii si o ingrijire corespunzatoare (pentru a te bucura de el 18-20 de ani) este costisitoate si te poate ajunge la 2-3 milioane pe luna.
Si mai trebuie sa ai si niste bani pusi de-o parte pentru vreo urgenta neasteptata, doamne fereste!
Eu te sfatuiesc spre frise, dar orice ai alege sa ai mare grija de el si sper sa te bucuri de el muuulti ani pentru ca iti umple sufletul de bucurie.

| LaughOutLoud a răspuns:

Eu iti recomand hawarian (havanez cum spuneti voi)greutatea medie la maturitate este de 5-6 kg,Nu naparleste, nu este caine mofturos la mancare, funda?

| ღAndrutzaღ a răspuns:

Eu mi-am cumparat bichon frise si e foarte cuminte.La maturitate au cam 5-6 kg. Mananca ca un caine normal adica mancare de cateidar cat timp e pui dai lapte. fundita?

| macydacy a răspuns:

Eu am bichon maltez e super simpatic si functioneaza mai bine decat o sonerielaughingmananca mancare pentru caini dar cam face mofturi deci din cand in cand ii mai dau si mancare "adevarata" dar treb.sa fi atent(a)nu ii da prajeli sau nu il lasa in preajma fumului, spal'al o data pe saptamana. maxim o data la 2 sapt.si ai grija primavara pentru.ca naparleste du'l la veterinar cel putin 1 data pe an (luni_depinde ce fel de imunitate are stiu ca e destul de mult de lucru dar merita sunt minunati buna alegerebig grinmai ca nu bb in rest ca si oameniibig grinsper ca te'am ajutatbig grin

| caian a răspuns:

Un raspuns cam intarziat laughingeu am bichone havanez. E dragut are cam 30 cm de la pamant si cam 4 kg. nu e pretentios.Ca mancare ii dau royal canin, denta sticks pedigree si royal canin amestecat cu crane fiarta.E rezistent dar uneori sensibil.trebuie periat de minim 2ori pe zi ca sa nu le pice parul.
Il scoti la plimbare de 3 ori pe zi (plimbari scurte 10-15 min). Pentru
cand isi face nevoile e mai greu. daca stai la bloc in primi 2-3 ani va trebui sa il inveti sa faca pe un pampers special. Daca il lasi sa faca singur afara nu sti sigur daca o sa se Mai intoarca.
Deci intr-un cuvant e un Caine super.Mie imi plac bichoni havanezi si maltezi.Acum tu alegi care iti place eu nu te oblig.
Bafta!

| hellokityy a răspuns:

Eu iti recomand bichon maltez pentru ca are verisoara mea si este o scumpa(este fetita) este foarte inteligenta si ascultatoare. Verisoara mea o adora si o considera fetita ei, este foarte dragalasa si o sa ajungi sa nu mai vrei sa te desparti de eawinking.