| Bibuşca a întrebat:

Cum se citeste bichon bolognez, maltez, havanez. Stiu ca bichon se citeste bison dar bolognez, maltez, frise, havanez cum se citeste ajutor

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Se citeste asa cum scrie, cu exceptia celui bolognez, care se citeste bolonez. Deci bison bolonez, maltez, havanez.

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Bolognez se citeste boloniez. Daca stii un pic de franceza te prinzi ca gn se citesti ni.
Restul se citesc cum se scriu maltez, havanez, frize (cu toate literele).
K sa te prinzi, uita-te la reclama de la Maggie Ideea zilei, Spaghete Bologneze. Vezi cum zice tipa aia bologneze.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Boloniez, maltez, havanez

| Pixel2009 a răspuns:

Bolognez se scrie de fapt bolognesse si se citeste bolonez
maltez se scrie maltesse si se citeste maltez
havanez se scrie havanesse si se citeste havanez
frise se citeste friz
funda?:d