| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Buna TPU! Am o probelma si am nevoie de sfaturi. Voi pleca curand intr-o vacanta de 7 zile si motanul meu de rasa British Shorthair va ramane singur acasa din cauza ca cei de la hotel nu accepta animale de comanie. El va avea asigurat manacare, apa si curatenie in litera de catre un vecin de al meu. Problema e ca este foarte atasat de mine. Are ce sa pateasca? Imi puteti da niste sfaturi. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Katoky a răspuns:

Hello!
E normal să îți simtă lipsa pentru că ești stăpânul ei, dar faptul că te-ai asigurat că o să aibă o vizită zilnică o să îi fie de folos pisicii tale. Un sfat ar fi ca vecinul tău să petreacă măcar 25-30 de minute, eventual să se joace puțin cu pisica ta pentru a-și consuma energia.
Dacă e foarte atașată de tine și se simte abandonată e posibil să miaune excesiv sau să refuze să mânâce, să aibă anxietate sau să devină distructivă cu obiectele din jurul ei. Acum depinde de fiecare pisică în parte, unele sunt mai nepăsătoare, altele mai afectate. În orice caz ține legătura zilnică cu vecinul tău și vezi exact dacă pisica ta a e bine.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va fii stresat si probabil ca nu va manca cum trebuie primele 2-3 zile, dar isi va revenii cand te vei intoarce.

| NiculaiMarianTraian explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca are ce sa pateasca grav?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Ce ar putea patii daca sta numai in casa?
Si daca nu mananca deloc 7 zile, pisica poate trai bine merci.
Deci nu ai de ce sa-ti afci griji si nici sa fii stresat cu pisica. Este pe mani bune, daca ai incredere in vecinul asta sa intre sis a-i dea de mancare, fara sa-i dea drumul afara. sa-i schimbe olita si sa-i puna zilnic vasul cu apa proaspata.

Am fost plecata aproape in fiecare an cate 1 luna si pisicile mele nu au fost afectate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Poate păți. Dacă vecinul nu este atent când deschide ușa, motanul o poate zbughi afară și să plece definitiv.

| Vântulalb a răspuns:

Daca vecinul are grija... concediu placut! Nu te uita la toate prostiile scrise.

| Gligore2000 a răspuns:

O sa intre in depresie si o sa fie nevoie sa-l duci la psiholog veterinar.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Daca deplasarea ta nu este complet necesara te sfatuies sa nu o faci

| NiculaiMarianTraian explică (pentru Visătorul_Daniel_1991):

E concendiu cu familia )

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns (pentru NiculaiMarianTraian):

Ai pute sa iti mai oei o pisica sau in loc sa trimiti pe cineva sa aiba grija de pisica sa o dai cuiva. E recomandat sa nu stea singura prea mult,

| alexandra0622 a răspuns:

Buna! Am vrut sa spun ca si eu am aceiasi rasa de pisica si am aceiasi problema cu ea. Cand trebuie sa plec undeva si nu pot sa il iau cu mine incerc sa petrec cat mai mult timp cu el in ultima zi inainte s-a plec in vacanta, excursii etc...Ii ajuta foarte mult. Faptul ca nu se joaca nimeni cu ei si nu are cine sa ii alinte poate dupa la depresia pisicii... Poate ajunge intr-un stadiu in care sa fie trist tot timpul, sa nu aiba pofta de mancare si nici chef de joaca. Cel mai bine ar fi sa nu fie lasat singur si sa fie dus la o ruda sau ceva prieteni pentru ca aceasta rasa de animale au nevoie de foarte multe atentie si afectiune. Sunt niste copii, au nevoie de joaca si dragoste. Rasele acestea trebuie sa fie sub afectiune 24/24! Cu drag!