| emil_6416 a întrebat:

Buna TPU.am si eu o intrebare.am 2 papagali un mascul si o femela, mereu cand le dau drumu sa zboare nu mai intra in cusca, trebui sa ii prind, cand se apropie cineva de ei se sperie foarte tare, numai stiu ce sa fac sa mai apropii de ei, si mai ales cand le dau dumu sa intre ei singuri. ii am de un an. ce pot sa fac? fundita

Răspuns Câştigător
| SaveAnimals a răspuns:

Sa nu le tai aripile,e o cruzime,sa ii vezi cum se lovesc si se zbat incercand sa zboare,viata lor e in aer,te vor ura daca faci asta,vor fi obligati sa stea cum ii pui tu,eu pe papagalul meu l-am dresat asa:i-am pus mancare si cand a terminat nu i-am mai pus timp de o zi mancare si a doua zi mi-am pus mancare in mana si a venit pe mana mea bucuros sa manance,nu iti face griji,lasa-i afara si lasa-le usa de la colivie deschisa,cand o sa li se faca foame vor intra ei singuri, vorbesc din propia experienta, succes!

5 răspunsuri:
| ReggaeGirl a răspuns:

In primul rand daca au pereche sunt mai "libertini"...Adica nu prea vor sa intre singuri in cusca.Si trebuie sa ii prinzi...Stii penele alea mai lungi de la aripi pai le tai varfurile(Doar atat) si nu mai zboara.Dar eu zic sa iii lasi liberi prin casa si sa nu le tai penele.

| cr1571n3l a răspuns:

Trebuie sa ii prinzi si sa le tai putin aripile ca sa nu mai poata zbura, in timp ce le cresc inapoiu tu poti sa ii dresezi,, la mine a mers.

| ClaTCla a răspuns:

Ar fi trebuit sa îi dresezi de cand i-ai luat,acum e putin cam greu... daca vrei sa-i prinzi neaparat poti sa inchizi lumina, sa tragi perdelele, sa fie cat mai intuneric, astfel ei nu o sa te vada cand te apropii sa-i prinzi(dar sa nu o faci prea des ca uneori se pot lovi prin casa daca se sperie) sau poti foarte bine sa ii lasi in casa si ei se vor duce la loc cand le este foame

| ThisIsSucks a răspuns:

Si eu am avut papagali.si le-am dat drumul si a trebuit sa-i prind.dar i-am lasat mai mult timp in afara custii pana ce au obosit si i-am putut baga inapoi.si dupa s-au obisnuit

| ROXANICA99 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu ei sa le arati alti perusi pe you tube