| anonim_4396 a întrebat:

am si eu 2 papagali (femela si mascul)-perusi. Si de la un timp masculul o tot bate.Acum si cand se apropie de ea incepe sa tipe si alearga prin toata cusca (femela). Ce sa fac sa ii potolesc? Mi-e frica sa nu o omoare. Si tin sa mentionez ca nu am o alta cusca sa ii desper pentru ca la asta m-am gandit si eu dar.sad va rog dati-mi un sfat ce as putea sa fac?

5 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Daca ai desparti, n-are cum sa moara doar ca femela, e mai sensibila si nu-i place sa stea singura dar ai putea sa ai ti liberi prin casa probabil se bat si de la stres.
Daca desparti pe mascul crede-ma o sa il poti dresa vb cu el, o sa se ataseze de tine,. etc.
Acum ei probabil nu se accepta de se bat.o sa se obisnuiasca unu cu celalalt daca nu asta e scapa de femelahappy

| Cosmin876 a răspuns:

Stiu eu.a prins-o in offside cu alt papagalwinking asta e sigur laughing

| Needle a răspuns:

Despart*

| razor10 a răspuns (pentru Needle):

Nui desparte ca o moara amandoi de singuratate (crede-ma!). Vecina mea a separat 2 perusi (mascul si femela) si amandoi au murit de singuratate...In legatura cu masculul cand bate femela nu prea stiu ce sa-ti zic...

| Alle23 a răspuns:

Ooff.si ai mei faceau asa... doar ca nu se bateau.:-