| ony98 a întrebat:

Am si eu o mica problema.Cineva care a fost la pescuit a prins un rac.si mi l-a adus mie.si nu stiu cu ce sa il hranesc. ceva idei? Va rooog:O3!

Răspuns Câştigător
| Doublekillll a răspuns:

Buna,
Racul trebuie tinut intr-un acvariu cu apa dulce, curata deoarece nu toti pot suporta apa poluata.
Mananca bobite din creveti (cam ca crontanelele pentru pisici) o sa iti pun o poza, legume, pestisori tropicali de apa dulce, pernute cu alge (o sa iti pun o poza) si altele, de obicei mananca si din vegetatia ce o pui in acvariul cu apa dulce.
Trebuie sa aiba plante din belsug si pietris de rau pentru ca sunt mai timizi si le place sa se ascunda.
Este obligatoriu sa ii oferi in acvariu un spatiu unde sa se poata ascunde altfel devine f stresat.
Acvariul sa fie acoperit (insa nu uita de aerisire) deoarece au obiceiul sa se catere sa iasa afara.
O sa iti atasez pozele cu bobitele cu creveti, acvariu pentru raci si pernutele cu alge. Le poti gasi la petshop insa trebuie sa cauti bine.
PS: la diferenta de cateva saptamani sau luni (depinde de specie) racii naparlesc si trebuie sa nu umbli atunci la el pentru ca pielea lui este f moale si orice atingere il poate afecta. Pielea i se va intari in cateva zile. Inainte sa naparleasca va manca mai putin si va deveni mai "lenes". In acest timp racul formeaza calciu intr-un organ intern nu in scheletul extern de accea este vulnerabil si poate fi ranit usor.
Cand e gata de naparlire va incerca sa se ascunda. Apoi se va pune pe spate si va incepe sa isi miste corpul pentru a lua cat mai mult oxigen. Carapacea va incepe sa se sparga la "ceafa racului" iar dupa vreo 5 minute va face o miscare f violenta (sa nu crezi ca moare sau mai stiu eu ce) si carapacea veche se va desprinde de tot. Sa ii lasi vechea carapace acolo pentru ca o va manca pentru a inlocui pierderea de calciu si ca sa o intareasca pe cea noua.

11 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Eu spun sa-l duci inapoi la rau s-au de unde a fost prins, ei manaca iarba, alge dar nu va trai mult timp in captivitate.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Problema este ca racul nu cred sa iti supravietuiasca prea mult pentru ca lui ii trebuie apa din mediul lui,si nu cea de la robinet care este tratata,iar de mancare stiu ca el se hraneste cu mortaciuni, dar cred ca poti incerca cu paine, nu stiu carne cruda desi va mirosi teribil dupa. sfatul meu ar fi sa il eliberezi in vreo balta sunt foarte sigur ca iti va multumi. funda?

| AdRiAn29DarK a răspuns:

Ei se hranesc mai ales cu organisme moarte

| Maraa a răspuns:

Buna,
Racul trebuie tinut intr-un acvariu cu apa dulce, curata deoarece nu toti pot suporta apa poluata (numai Procambarus clarkii sau racul de louisiana - chiar adac are denumirea asta el se gaseste si pe alte continente deoarece este o specie foarte invaziva).
Mananca bobite din creveti (cam ca crontanelele pentru pisici) o sa iti pun o poza, legume, pestisori tropicali de apa dulce, pernute cu alge (o sa iti pun o poza) si altele, de obicei mananca si din vegetatia ce o pui in acvariul cu apa dulce.
Trebuie sa aiba plante din belsug si pietris de rau pentru ca sunt mai timizi si le place sa se ascunda.
Este obligatoriu sa ii oferi in acvariu un spatiu unde sa se poata ascunde altfel devine f stresat.
Acvariul sa fie acoperit (insa nu uita de aerisire) deoarece au obiceiul sa se catere sa iasa afara.
O sa iti atasez pozele cu bobitele cu creveti, acvariu pentru raci si pernutele cu alge. Le poti gasi la petshop insa trebuie sa cauti bine.
PS: la diferenta de cateva saptamani sau luni (depinde de specie) racii naparlesc si trebuie sa nu umbli atunci la el pentru ca pielea lui este f moale si orice atingere il poate afecta. Pielea i se va intari in cateva zile. Inainte sa naparleasca va manca mai putin si va deveni mai "lenes". In acest timp racul formeaza calciu intr-un organ intern nu in scheletul extern de accea este vulnerabil si poate fi ranit usor.
Cand e gata de naparlire va incerca sa se ascunda. Apoi se va pune pe spate si va incepe sa isi miste corpul pentru a lua cat mai mult oxigen. Carapacea va incepe sa se sparga la "ceafa racului" iar dupa vreo 5 minute va face o miscare f violenta (sa nu crezi ca moare sau mai stiu eu ce) si carapacea veche se va desprinde de tot. Sa ii lasi vechea carapace acolo pentru ca o va manca pentru a inlocui pierderea de calciu si ca sa o intareasca pe cea noua.
Sper ca te-am ajutat cat de cat. Daca mai ai intrebari id-ul prietenei mele este celina_relisys@yahoo.com ca ea mi-a spus ce sa iti scriu aici.
ok, acum pozelehappy
Alea mici si inchise la culoare sunt bobitele cu creveti iar cele rotunde sunt cu alge.
A si sa nu pui racu in acvariu cu alti pesi co sai mancelaughing
Multa baftabig grin

| GEORGE a răspuns:

Pe bune. racii ies din apa si se hranesc cu iarba de pe marginea dunarii sau de unde ai tu racul. da-i si tu iarba sa vezi daca mananca.

| Hăgiul a răspuns:

Parerea mea, du-l la loc in apa sau o sa moara. Iti zic sincer, ce idioata actiune sa iei racul din apa ca sa moara in chinuri!

| Crisul1kk a răspuns:

Deci: -racul trebuie tinut intr-un acvariu cu apa dulce, curata deoarece nu toti pot suporta apa poluata
-mananca bobite din creveti, legume, pestisori tropicali de apa dulce, pernute cu algesi altele, de obicei mananca si din vegetatia ce o pui in acvariul cu apa dulce
-trebuie sa aiba plante din belsug si pietris de rau pentru ca sunt mai timizi si le place sa se ascunda
-este obligatoriu sa ii oferi in acvariu un spatiu unde sa se poata ascunde altfel devine f stresat
-acvariul sa fie acoperit (insa nu uita de aerisire) deoarece au obiceiul sa se catere sa iasa afara
PS: la diferenta de cateva saptamani sau luni (depinde de specie) racii naparlesc si trebuie sa nu umbli atunci la el pentru ca pielea lui este f moale si orice atingere il poate afecta. Pielea i se va intari in cateva zile. Inainte sa naparleasca va manca mai putin si va deveni mai "lenes". In acest timp racul formeaza calciu intr-un organ intern nu in scheletul extern de accea este vulnerabil si poate fi ranit usor.
Cand e gata de naparlire va incerca sa se ascunda. Apoi se va pune pe spate si va incepe sa isi miste corpul pentru a lua cat mai mult oxigen. Carapacea va incepe sa se sparga la "ceafa racului" iar dupa vreo 5 minute va face o miscare f violenta (sa nu crezi ca moare sau mai stiu eu ce) si carapacea veche se va desprinde de tot. Sa ii lasi vechea carapace acolo pentru ca o va manca pentru a inlocui pierderea de calciu si ca sa o intareasca pe cea noua.

| anncky a răspuns:

pai racii mananca pestisori, legume sau cu vegetatia ce o pui in acvariul (cu apa dulce)

| mFlorian a răspuns:

Ai incercat mancare de peste? cea speciala de la magazine. Dar, fara suparare cred ca acesta nu va rezista mult daca nu are "conditii".

| IuLiAnA_9496 a răspuns:

Incearca ceva...de la mare, vezi si tu daca mananca carne de peste sau alge...

| ony98 explică:

Multumesc mult petru ajutor...dar mi s-a facut mila de el si l-am dus inapoi.Multumesc oricum happyhappyhappy