| StefanCsLove a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare am fost la pescuit si am prins un rac nu am vrut sa il las acolo asa ca l-am adus acasa si nu-s cu ce sa il hranesc am incercat cu paine, cu frunze de dovleac si cu frunze de patrunjel dar nu a mancat de niciunele spuneti si voi cu ce ar trebui sa il hranesc

6 răspunsuri:
| inginer a răspuns:

Eu am tinut o saptamana un rac. Manca rame, viermisori de pescuit, bucatele de carne cruda, bucatele de peste crud. Dar nu aveam timp sa ii car apa de fantana asa ca l-am dus inapoi la balta.

| mihaibrasov a răspuns:

Du-l naibii inapoi sau fa-l ciorba.

| pitesti a răspuns:

" am prins un rac nu am vrut sa il las acolo " pff mama vorbesti de parca i-ai fi facut un bine... ca l-ai luat din habitatul lui natural... mai incerca cu paine ca sigur pe acolo pe unde traia el singurel si fericit gasea paine proaspata in fiecare zi l-) pe acolo printre frunzele de dovleac si de patrunjel.

| BruneTTe a răspuns:

Vad ca ti-au raspuns cam rautacios dar, intr-un fel au dreptate. Mai bine il lasa-i acolo. Tu nu prea ai cum sa il ingrijesti.
Si nici prea dragut nu are cum sa fie ca sa vrei sa-l ai ca animal de casa laughing

| Ioana1984 a răspuns:

Buna,
Racul trebuie tinut intr-un acvariu cu apa dulce, curata deoarece nu toti pot suporta apa poluata (numai Procambarus clarkii sau racul de louisiana - chiar adac are denumirea asta el se gaseste si pe alte continente deoarece este o specie foarte invaziva).
Mananca bobite din creveti (cam ca crontanelele pentru pisici) o sa iti pun o poza, legume, pestisori tropicali de apa dulce, pernute cu alge (o sa iti pun o poza) si altele, de obicei mananca si din vegetatia ce o pui in acvariul cu apa dulce.
Trebuie sa aiba plante din belsug si pietris de rau pentru ca sunt mai timizi si le place sa se ascunda.
Este obligatoriu sa ii oferi in acvariu un spatiu unde sa se poata ascunde altfel devine f stresat.
Acvariul sa fie acoperit (insa nu uita de aerisire) deoarece au obiceiul sa se catere sa iasa afara.
O sa iti atasez pozele cu bobitele cu creveti, acvariu pentru raci si pernutele cu alge. Le poti gasi la petshop insa trebuie sa cauti bine.
PS: la diferenta de cateva saptamani sau luni (depinde de specie) racii naparlesc si trebuie sa nu umbli atunci la el pentru ca pielea lui este f moale si orice atingere il poate afecta. Pielea i se va intari in cateva zile. Inainte sa naparleasca va manca mai putin si va deveni mai "lenes". In acest timp racul formeaza calciu intr-un organ intern nu in scheletul extern de accea este vulnerabil si poate fi ranit usor.
Cand e gata de naparlire va incerca sa se ascunda. Apoi se va pune pe spate si va incepe sa isi miste corpul pentru a lua cat mai mult oxigen. Carapacea va incepe sa se sparga la "ceafa racului" iar dupa vreo 5 minute va face o miscare f violenta (sa nu crezi ca moare sau mai stiu eu ce) si carapacea veche se va desprinde de tot. Sa ii lasi vechea carapace acolo pentru ca o va manca pentru a inlocui pierderea de calciu si ca sa o intareasca pe cea noua.
Sper ca te-am ajutat cat de cat. Daca mai ai intrebari id-ul prietenei mele este celina_relisys@yahoo.com ca ea mi-a spus ce sa iti scriu aici.
ok, acum pozelehappy
Alea mici si inchise la culoare sunt bobitele cu creveti iar cele rotunde sunt cu alge.

| rey a răspuns:

Nu cred ca ai cum sa-l ti in viata, dar tu la pescuit prinzi raci?laughing