| yanis1208 a întrebat:

Am un micul Alexander si 3 amorezi cum dresez micul alexandru ca nici un papagal nu sa învățat cu mine în 2 luni jumate

Răspuns Câştigător
| veronique122003 a răspuns:

Buna! Eu am un papagal micul alexander care implineste astazi 2 saptamani de cand sta la mine si are varsta de un an. Nu stiu ce sa zic...eu il am de un timp destul de scurt si a facut mici progrese adica:
-nu mai e asa de sperios ca inainte
-nu se mai sperie de mine decat daca ma apropi mai mult de 20 cm
-de obicei atunci cand imi fac temele ii pun colivia pe birou dar cu cutia de mancare spre mine si la un momentdat cand i se face foame vine si mananca
-nu mai zboara haotic prin colivie atunci cand ma apropi ci sta linistit pe bat sau leagan
-si atunci cand ii pun muzica ciripeste tare tare de imi zboara urechile si da sa vorbeasca
Oricum eu il vad ca e fff inteligent si face rapid progrese. In general cu papagalii din rasa asta trebuie sa ai f multa rabdare ca se acomodeaza in aprox. un an. Eu sunt multumita si pentru aceste mic progrese si il iubesc f mult. E scumpicu meu. big grin
PS: am avut si eu 2 amorezi pereche si sunt f scumpi. sa ai grija de ei sa nu ii ti deloc in curent ca imediat racesc si mor. Am patit-o pe pielea mea sad
Si nu uita sa le schimbi zilnic apa si mancarea sa nu se acumuleze bacterii. Funda? big grin