| ionik09 a întrebat:

Buna TPU...
am un motanel de can 5-6 luni numa stiu exact dar se -poarta foarte ciudat...acum se alinta de ceva si apoi il musca de cateva ori ( mi a facut ferfenitza colu unei carti ) si nu stiu e foarte agitat...so fi intamplat ceva? va rog muult de tot.

FUNDA:X:X:X:*

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Motanii nu intră niciodată în călduri! Doar femelele au estru şi "călduri".
E un motănel adolescent, normal că sare şi muşcă şi se alintă. E perioada lui de copilărie spre adolescenţă. Îţi recomand să-l stropeşti cu apă de fiecare dată când face ceva interzis: îţi roade cărţile, papucii, zgârie mobila etc.
Plus, şi pisicile îşi schimbă dinţişorii de lapte. Poate are nevoie să roadă lucruri pentru că-l rod gingiile. Dă-i chestii de ronţăit, chestii care l-ar ţine ocupat şi ţi-ar lăsa cărţile sau mobila în pace.
Şi nu în ultimul rând, socializează-l, joacă-te cât mai mult cu el. Când va ajunge la maturitate şi va începe să-şi marcheze teritoriul vei avea nevoie de sfatul unui veterinar.

4 răspunsuri:
| blabal a răspuns:

Pai asta e cea mai frumoasa perioada pentru el. lasa-l sa se distreze putin. ar trebui sa te bucuri ca e jucaus si este foarte adorabil(vezi poza) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu il bagi in seama

| ionik09 explică:

Nu ca era agresiv ci se alinta mai mult prin muscaturile acelea

| Mexy96 a răspuns:

Stai linistit e ceva normal, daca vrei sa-ti faci griji iti faci degeaba, e activ deoarece e in calduriwinking cred ca intelegi ce inseamna, eu am avut multe pisici si am, te musca si pe tine tongue!