| Deeeeaaaaa a întrebat:

Am un papagal(e baiat) de 1 an aproximativ. Chestia este ca este salbatic...nici nu stie sa zboare... el este puiut. Ce sa fac ca sa-l imblanzesc? Funda Cel Mai Eficient Raspuns!

5 răspunsuri:
| AnnaaLuvYa a răspuns:

Bună! Din cauza că e și puiuț trebuie să se obisnuiească cu tine așa că trebuie să îi câștigi încrederea. Vorbește cu el, i-al cu tine în cameră și altele apropiete din ce în ce mai mult de el.Nu fizic ci psihic! O pasăre nu se controlează ușor. Unchiului meu i-a luat 5 ani să îl dreseze pe al lui.Mie mi-a luat doar câteva luni sa i-l dresez. Încearcă chestiile astea.O să meargă.Să îi dai și drumul dar nu la început mai ales dacă e peruș că și eu am este o rasă sălbatică și nu prea trăiește mult.Succes! O zi bună!

| bichon1 a răspuns:

Pai incearca sa-i castigi increderea dandu-i semunte din mana sau alte lucruri noi de care s-ar putea bucura

| iubitorcanar a răspuns:

Cred ca o sa te ajute(dar trebuie sa stii engleza pentru a citi articolul):
http://www.quakerparrots.com/training/taming-aggressive-parrots/

| diib3 a răspuns:

Trebuie să deshizi cuşca să bagi bâna înăuntru şi foarte încet apropiete de papagal. Dacă l-ai încolţit în cuşcă şi nu mai este disperat să scape fiindcă s-a obăşnuit ia-l uşor în mânăl şi ţine-l bine încât să nu fugă dar nici prea tare ca să î-l sugrumi. Ţinel şi mângăiel cu degetul pe creştet sau pur şi simplu vorbeşte cu el.

| Deeeeaaaaa explică:

Da intr-adevar este perus.Am incercat de mai multe ori ceea ce zici tu AnnaaLuvYa dar nu a avut mare efect.Azi de exemplu i-am dat drumul din cusca.Nu a vrut sa iasa, l-a scos tata.Si fugea pur si simplu de noi, bine a stat putin pe mana mea dar dupa fugea de mine.Dar si tata gresete pentru ca nu ii da drumul din cusca deloc(azi a fost eveniment special)