| DariaFlyFly a întrebat:

Cum imblanzesc un papagal perus?

Răspuns Câştigător
| Izaaaaq a răspuns:

Paii,trebuie sa ii bagi usor degetul in cusca, de cateva ori si sa-l misti putin. Evident, ca la inceput va fi foarte fricos dar cu timpul o sa stea pe degetul tau. Ca sa il imblanzesti si sa il faci sa fie prietenos si sa nu mai fie fricos trebuie sa il mai scoti din cusca din cand in cand.Sza ii dai mancare din mana si sa vorbesti mult cu el.
Cand se va "imprietenii"cu tine iti va sta si pe umar si pe cap s.a.m.d
Trebuie sa ai foarte multa rabdare cu ei! Bafta!

3 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Te duci de mai multe ori pe zi langa colivia lui si vorbesti cu el. dupa cateva zile, deschizi usa la colivie.o tii deschisa 10-11 secunde dupa care INCET bagi mana in colivie.repeti acest exercitiu 2-3 zile. apoi incepi sa il mangai pe burtica.
a doua zi ii dai drumul din colivie.o sa zboare de colo colo.stai linistita/linistit, este normal.
te duci incet langa el si intinzi degetul aratator.papagalul va sta putin sa se gandeasca ce faci tu apoi o sa se urce pe degetul tau.
daca nu se intampla asa uite ce sa faci:
iei seminte(speciale pentru perusi)in mana si te apropii de el.perusul va manca din mana ta si in acelasi timp capata incredere in tine.
repeti chestia asta 3-4 zile si dupa il inveti sa stea pe deget, pe umar etc.
Succes si sa il pupi pe papagal din partea mea!

| Owakey a răspuns:

Bună!

Îl baţi până nu mai respiră şi după să vezi ce ascultător va fi.

Baftă!

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru Owakey):

Eu vroiam sa zic sa il bata pana ii sar penele dar e buna si asta cu respiratia laughing